دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

مو و پوست سر شما از سلامتی شما چه می‌گوید؟

تاکنون به این موضوع فکر کردهاید که اگر موی بدی دارید به این معنی است که از سلامت خوبی برخوردار نیستند؟در حقیقت بعضی عوامل و داروها همانطور که بر جسم شما اثر میگذارند بر موی شما نیز مؤثرند. به عبارت دیگر مراقبت و محاظت بیشتری از پوست سر و موی شما را میطلبد.

²" شوره سر یک مشکل عفونی نیست، پس چگونه به آن مبتلا ميشویم؟ علت بروز این مشکل دقیقاً مشخص نیست ولی بر اساس یک تئوری رشد بیش از حد قارچ یکی از وسایل بروز آن است سایر ریسک فاکتورها شامل پوست چرب، استرس، چاقی، سرما، آب و هوای خشک و مبتلا بودن به اگزما یا پسوریازیس است. بر خلاف ظاهر آن و بروز خارش که اغلب درد سرساز است، شوره سر مضر نیست.

جهت کاهش سلولهای مرده پوست و بروز شوره استفاده روزانه از یک شامپوی ضد شوره لازم است. برای 5 دقیقه شامپو را کف سر نگهدارید و سپس به خوبی بشویید. در صورتی که شامپوهای مختلف ضد شوره را امتحان کردید و تأثیری ندیدید با پزشک متخصص مشورت کنید.

اگرشوره سر، به صورت چرب و زرد رنگ است، ممکن است مبتلا به درماتیت سبورئیک باشید که نوعی بیماری پوستی التهابی است که مناطق دارای غدد چربی فراوان مثل پوست سر و صورت را درگیر میکند. از آنجائی که درماتیت سبورئیک در ارتباط با هورمونها، قارچ و بعضی مشکلات روحی میباشد درمان مشابه شوره سر است ولی در موارد شدید تجویز استروئید و داروهای ضد قارچ نیز لازم است.

ریزش موی بیش از حد نرمال که اگر چه ایدهآلی برای آن مشخص نیست ولی بیشتر متخصصین ریزش بیش از 100 یا بیشتر مو در روز را طبیعی میدانند. این ریزش زنگ خطری برای طاسی نیست، چرا که 90٪ از 000/100 فولیکول موی شما تولید مو میکنند و 10٪ باقیمانده در فاز تلوژن یا استراحت هستند و این موها پس از 3 2 ماه میریزند و به وسیله موی جدید جایگزین میشود و این چرخه رشد مو تکرار میگردد.

تلوژن افلوویوم که پس از بروز شوک از جمله جراحی، زایمان، بعضی داروها، رژیم غذایی سخت، استرس شدید و مشکلات تیروئید به سیستم بدنی شما منجر به تغییر فاز مو به سمت فاز تلوژن میشود. حدوداً 2 ماه بعد شما شاهد ریزش و نازک شدن مو حالتی که به نام تلوژن افلوویوم معروف است، میشوید و در بیشتر موارد رویش مجدد موها رخ خواهد داد.

در یک بیماری حمله به فولیکول مو منجر به بروز ریزش موی سکهای یا آلوپسی آره آتا میشود. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول مو حملهور میشود و منجر به ریزش ناگهانی میگردد. بیشتر بیماران یک تا دو منطقه ریزش دارند ولی در بعضی موارد کل موهای بدن درگیر میشود. ریزش موی سکهای بیماری خطرناک و عفونی نیست ولی بروز آن منجر به اثرات روانی بر زندگی فرد میشود. البته بیماری ممکن است خودبخود بهبود پیدا کند ولی متأسفانه امکان عود نیز وجود دارد.

علت 90٪ریزش موی مردانه ژن است:
توراث بیشتر توسط فامیل مادری انتقال پیدا میکند تا فامیل پدری. اگر میخوانید حدود آینده خودتان را ببینید به وضعیت پدر بزرگ مادری خود نگاهی بیندازید.ریزش موی مردانه غالباً منجر به ریزش موها در ناحیه گیجگاه و سپس تاج سر میشود و وضعیتی شبیه نعل اسب جلو و کنارهها ایجاد میکند. داروهای کند کننده ریزش مو عبارتند از ماینوکسیدیل و فیناستراید.

ریزش موی زنانه:
ریزش مو در زنان به شکل نازک شدگی موهای کل سر و در بیشتر موارد ناحیه تاج سر است. بر خلاف مردان، زنان به ندرت طاس میشوند. ریزش موها در زنان کندتر از مردان رخ میدهد. بر خلاف تصور عموم نه موی بلند و نه شامپو کردن مو باعث ریزش نمیشود. ماینوکسیدیل میتواند به رویش مو و جلوگیری از نازک شدن موها کمک کند.

از آسیب آفتاب بر مو خودداری کنید:
آفتاب بیش از حد موها را شکننده و خشک میکند که منجر به مو خوره و شکنندگی موها میشود و اگر موهای نازکی دارید میتواند منجر به بروز سوختگی کف سر شود. استفاده از ترکیبات مراقبت مو به همراه ضد آفتاب میتواند در پیشگیری از آسیبها مؤثر باشد، استفاده از کلاه به خصوص اگر پوست سر شما نمایان است بسیار مفید است.

تغذیه از اهمیت ویژهای برخوردار است:
یک رژیم غذایی سخت در برخی موارد منجر به ریزش مو میشود. موهای شما به پروتئین و آهن برای سالم ماندن نیاز دارد از طرفی امگا 3، روی و ویتامین Aنیز ضروری است ولی نه در حد خیلی زیاد.رژیمهای غذایی خیلی کم کالری غالباً موارد ضروری کافی ندارد و اگر این پروسه ادامه پیدا کند، منجر به ریزش مو شود.

برای داشتن موهای براق خوردن ماهی سالمون که غنی از امگا 3 است. اسفناج و هویج با دارا بودن جهت ویتامین A، مغزیجات غنی از سلنیوم و گردو به عنوان منبع غنی از روی، همچنین لبنیات کم چرب، سبزیجات و میوهجات پوست سر و موی شما را سالم نگه میدارد.در واقع مواد غذایی مناسب برای موی شما برای سلامتی قلب شما نیز خوب است.

سفید شدن زودرس موها ژنتیکی است:
موهای خاکستری همیشه ناشی از پیری نیست. اگر شما قبل از 40 سالگی موهای خاکستری پیدا کنید این شانس در فامیل شما نیز وجود دارد. موهای خاکستری نشانه اختلال در سلامتی نیست ولی در بیماری کم خونی، مشکلات تیروئیدی، کمبود ویتامین B12و ویتلیگو نیز سفید شدن زودرس موها ممکن است رخ دهد.

ریزش مو ناشی از کشش ناشی از آسیب فولیکول مو میباشد:
کشیده شدن شدید موها مثل بافت سفت، کش موی محکم و ... میتواند باعث آسیب فولیکول مو و شکنندگی و ریزش مو شود. اکستنشن و گیرههای محکم مو میتواند باعث بروز ریزش موی ناشی از کشش شود. در بین داروهایی که منجر به ریزش مو میشود میتوان به داروهای ضد انعقاد، داروهای کاهش دهنده کلسترول، ضد افسردگی، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NAS IDS)، داروهای یائسگی، داروهای پیشگیری از بارداری و آنتیبیوتیکها هستند. معمولاً پس از قطع داروها ریزش مو برمیگردد.

ماساژ پوست سر احساس خوبی به دنبال دارد:
هیچ شواهدی وجود ندارد که ماساژ پوست سر ریزش مو را کاهش داده یا منجر به بهبودی عوارض پوستی پوست سر میشود ولی این عمل میتواند استرس را کاهش دهد.پوست سر به وسیله پایانههای عصبی پوشیده میشود که آن را نسبت به لمس حساس میکند. مالش پوست سر خستگی را رفع میکند همچنین منجر به آزاد شدن هورمونهای عامل احساس خوب مثل دوپامین و سروتونین میشود


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر