دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

خطاهای رایج رژیم غذایی

اگر تصميم داريد وزنتان را کم کنيد، بايد با خطاهاي رايج و احتمالي که ممکن است آنها را انجام دهيد و با شکست در روند کاهش وزنتان مواجه شويد، آشنا باشيد؛ خطاهايي که در ادامه به چند نمونه از رايجترين آنها اشاره خواهيم کرد...

1.رژيم تکغذايي

رژيمهاي تکغذايي از رايجترين رژيمهاي نادرستي هستند که برخي افراد براي کاهش وزن سريع به آنها روي ميآورند. رژيمهايي مانند رژيم آب، گريپفروت، انجير، برگ زردآلو، سوپ يا تخممرغ. در طول چنين رژيمهايي، فرد به مدت 3-2 هفته فقط يک نوع ماده غذايي ميخورد. البته ممکن است با اين کار فرد در مدت کوتاهي وزن مطلوبي هم کم کند اما حتما بعد از طي دوران رژيمدرماني، با مشکلات پوستي، ريزش مو، ناراحتيهاي گوارشي و ضعف و سردردهاي مکرر مواجه خواهد شد. فراموش نكنيد رژيمهاي تکغذايي، کاملا غيرعلمي و به سرعت برگشتپذير هستند.

2.حذف صبحانه

خوردن صبحانه کسي را لاغر نميکند اما نخوردن آن ميتواند باعث ابتلا به اضافهوزن شود. تحقيقات نشان ميدهند حذف صبحانه با کاهش کالري دريافتي بدن همراه است. به همين دليل احتمال اينکه افرادي که صبحانه نميخورند، بيشتر به ميانوعدههاي چرب، شيرين و پرکالري (مانند انواع کيک، شيريني و بيسکويتهاي خامهدار) روي بياورند، بيشتر است. ضمن اينکه حذف صبحانه باعث ايجاد اشتهاي بيشتر براي صرف ناهار ميشود. افرادي که صبحانه نميخورند، در وعده ناهار با ولع بيشتري غذاهاي چرب و نشاستهاي ميل ميکنند و به اين ترتيب، احتمال ابتلا به چاقي در آنها بالاتر ميرود. صرف يک صبحانه سالم و سرشار از پروتئين و فيبر غذايي، تا حد بسيار زيادي فرد را تا وعده ناهار سير نگهميدارد و جلوي پرخوري او را در اين وعده ميگيرد.

3.فراموش کردن کالري ميانوعدهها

خيليها عادت دارند مدام غر بزنند و بگويند ما شام و ناهار زيادي نميخوريم اما نميدانيم چرا لاغر نميشويم؟ اينها همان کساني هستند که علاوه بر شام و ناهار، روزي چند عدد کيک، شيريني، بستني، شکلات، انواع اسنک، چيپس و ذرت بوداده در طول روز مصرف ميکنند و کالري آنها را به حساب نميآورند. اگر قصد کاهش وزن داريد، بايد حواستان به ميانوعدههايي که ميخوريد هم باشد.

4.حذف ميانوعدهها

همانطور که بايد حواستان به کالري ميانوعدهها باشد، دقت كنيد ميانوعدهها را کامل از رژيم غذاييتان حذف نکنيد. قرار دادن 2 يا 3 ميانوعده سالم و مغذي، هم به حفظ سلامت در طول دوره رژيمدرماني کمک ميکند و هم جلوي پرخوري در وعدههاي اصلي غذايي را ميگيرد. شير کمچرب، ماست کمچرب، انواع ميوه، آجيلهاي خام، دانههاي خام، آبميوههاي طبيعي، خرما، انجير يا توت خشک ميتوانند جزو بهترين ميانوعدهها محسوب شوند. البته اگر حد تعادل را در مصرف آنها رعايت کنيد.

5.برابر دانستن مفهوم کمچرب و کمکالري

قرار دادن خوراکيهاي کمچرب مانند انواع لبنيات يا گوشتهاي کمچرب و بدون چربي کمک زيادي به تسريع روند کاهش وزن ميکند. گاهي برخي از افراد، عبارت کمچرب و کمکالري را با هم اشتباه ميگيرند و با مصرف بيش از حد خوراکيهاي کمچرب، باعث افزايش کالري دريافتي و شکست خوردن برنامه رژيمدرمانيشان ميشوند. مثلا اگر كسي قرار است 3 ليوان شير و 2 پياله ماست در طول دوران رژيم?اش داشته باشد، بهتر است 3 ليوان شير و 2 پياله ماست کمچرب به جاي انواع پرچرب بخورد و مجاز به مصرف 6 ليوان شير و 4 پياله ماست، حتي از نوع کمچربش در طول روز نيست. اين موضوع در مورد گوشتها هم صدق ميکند. کالري 100 گرم گوشت گوساله کمچرب از 100 گرم گوشت گوسفند کمتر است اما همين 100 گرم گوشت گوساله هم حاوي حداقل 200 کيلوکالري انرژي است و نميتوانيد به بهانه کمچرب بودن گوشت، 100 گرم از آن را 200 گرم کنيد.

6.ناديده گرفتن کالري نوشيدنيها

برخي از افراد کالري نوشيدنيهاي مختلف مانند شربتها، آبميوههاي طبيعي، نوشابههاي گازدار، دوغ يا قهوه و نسکافههاي شيرين و مخلوط با شير يا شير خشک را در برنامه غذاييشان به حساب نميآورند. نتيجه چنين عادتي اين ميشود که روزي چند ليوان نوشيدني مختلف که ممکن است از 100 تا 500 كيلوکالري انرژي داشته باشند بخورند و بگويند نميدانم چرا هر کاري ميکنم، لاغر نميشوم!

7.ننوشيدن آب کافي

نوشيدن آب کافي در طول روز باعث افزايش متابوليسم بدن ميشود. اصلا آب يکي از ضروريات بدن براي سوزاندن کالري است. هرچه بدن بيشتر در معرض کمآبي قرار بگيرد، متابوليسم آن هم پايينتر ميآيد و فرد بيشتر مستعد ابتلا به اضافهوزن خواهدشد.پژوهشگران آمريکايي ميگويند بزرگسالاني که حداقل روزي 8 ليوان يا بيشتر آب مينوشند، بيشتر از کساني که اين مقدار از آب را در طول روز صرف نميکنند، ميتوانند وزنشان را در حد دلخواه ثابت نگه دارند پس توصيه ميشود تقريبا 1 ساعت بعد از هر وعده و ميانوعده غذايي يکي دو ليوان آب بنوشيد و اصلا اجازه ندهيد حس تشنگي بهصورت خشکي دهان در شما ايجاد شود.

منبع: WebMD


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر