دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

اگزمای کودکان

مهمان ميزگرد زيبايي هفته نامه سلامت كوچولويي 7 ساله است به نام عليرضا؛ او و مادرش از مخاطبان «سلامت» بهخصوص صفحه مخصوص بچهها هستند به همين علت مشكل پوستيشان را با سلامت مطرح كردهاند بلكه به اين بهانه بتوانند دو درس مهم به خانوادهها بدهند. با عليرضا و مشكل او آشنا شويد و نظر كارشناسان را دنبال كنيد.

سلامت : چرا خواستيد در ميزگرد زيبايي شركت كنيد؟
[عليرضا در حالي كه گونه راستش را نشان ميدهد] ميگويد: «من از مادرم خواستم تا اين قرمزي پوستم را به پزشكان سلامت نشان بدهيم. دكترم گفته اين قرمزي به دليل كثيفي ماشين بابام و آلودهشدن با دود سيگارش بوده است. [مادر عليرضا حرفش را قطع ميكند] مشكل ما حالت لك مانند قرمزي است كه روي صورت پسرم به وجود آمده است. در سفري كه اخيرا به شمال داشتيم عليرضا خيلي خسته بود و روي صندلي عقب ماشين دراز كشيد و خوابيد. هوا گرم بود و عرق كرده بود. بيدار كه شد، صورتش را به شدت ميخاراند. اول گفتم شايد ردي كه به وجود آمده ناشي از تماس طولانيمدت با روكش صندليها باشد اما اين خارش اذيتش ميكرد و به سوزش تبديل شد. از اولين داروخانه سر راهمان يك پماد بتامتازون خريدم تا بلكه سوزش و خارش كم شود. مدت يك هفتهاي هم كه شمال بوديم تا صورتش ميخاريد يا قرمزياش بيشتر ميشد، خودش پماد را مصرف ميكرد. اصلا پوستش انگار دانهدانه شده و بعد از اين مدت هنوز قرمز مانده است.

سلامت: پس داستان مقصر بودن پدر عليرضا كه خودش تعريف ميكند چيست؟

از شمال كه برگشتيم، به پزشك مراجعه كرديم و گفتند از آنجا كه پدر عليرضا مدام در مكان بسته ماشين در حال سيگار كشيدن است و تا حالا روكش صندليها را نشسته، اين آلايندههاي مضر و كثيف روي صندليها مانده و در اثر عرق كردن به پوست حساس بچه صدمه زده است. عليرضا هم از آن موقع ميگويد مقصر قرمزي پوستم باباست.

عليرضا تا به حال حساسيت غذايي يا پوستي نداشته است؟

تا امروز به هيچ غذا، دارو يا چيزي حساسيت نشان نداده بود. براي ما مهمتر از همه اين است بدانيم واقعا چرا اينطوري شده و چرا جاي آن مانده است.

باكس

دكتر محمدعلي نيلفروشزاده، متخصص پوست و رييس مركز تحقيقات پوست و سلولهاي بنيادي

تيتر: انگشت اتهام متوجه بی توجهی والدین است

بدون بررسي و معاينه دقيق عليرضا نميتوان درباره اينكه بايد چه كار كنيم تا جاي ضايعه از بين برود، نظري داد اما در مورد اين مشكل به نظرمنوعی حساسیت پوستی تماسی از نوع تحریکی است که در اثر تماس طولانی مدت با روکش صندلی ماشین که به دلیل ترکیبات پلاستیکی آن ممکن است در بچه های با سابقه پوست خشک و حساس یا به اصطلاح آتوپی ایجاد التهاب و خارش کندو احتمالا تعریق و مالش پوست بر روی صندلی و شاید زمینه آفتاب سوختگی پوست کودک در اثر تابش آفتاب از شیشه ماشین نیز اگزما را تشدید کرده است .

در مورد اثر آلاینده های ناشی از مصرف سیگار در محیط بسته معمولا منجر به اثر فوری بر پوست نمی شود ولی در دراز مدت میتواند بر ترمیم پوست کودک موثر باشد. در این مورد لازم است 2 نكته مهم را يادآوري كنم؛ اول كه خيلي مهم است، مصرف خودسرانه و طولانيمدت دارويي از گروه كورتونهاست به نام بتامتازون كه باعث شده پوست لطيف و حساس بچه آسيب ببيند. قطعا اين مشكل را ميشد با مصرف داروهای ترکیبی با کورتونهای ضعیف تر و ترکیبات ضد خارش که از تشدید ضایعه جلوگیری می کنند, تسكين داد.

بتامتازون را نبايد بدون تجويز استفاده كرد اما بيشتر مادر و پدرها بدون نسخه و توصيه پزشك از آن براي رفع ضايعات پوستي خارشدار، ملتهب و قرمزشده دست و پا و حتي ناحيه باتكس يا پوشك بچهها استفاده ميكنند. آن هم در حالي كه احتمال بروز عوارض در پي استفاده از اين دارو كه باعث نازك شدن پوست ميشود، وجود دارد. نكته دوم كه به نظرم مهمتر است، بيدقتياي است كه باعث بروز اين مشكل شده است.

اگر اين بچه روي ملحفه نخي يا بالش نخي مناسب و تميز ميخوابيد، امكان و احتمال تعريق و عرقسوز شدن و مواجهه با اين مشكل به شدت كم ميشد. در مورد مراقبت از پوست كه در واقع پوشش اصلي و محافظتي بدن ما و سدي محافظ در برابر بسياري از آسيبهاي محيطي است، نبايد تا اين حد سهلانگارانه برخورد كرد. به نظر ميرسد تاكيد به خانواده براي مراقبتهاي پوستي از كودكان و حتي خودشان خيلي مهمتر از اين است كه آنها را بدون اطلاعات و آگاهي رها كنيم تا نادانسته به سلامت پوستشان آسيب بزنند.

شستشوي پوست با آب و صابون، استفاده از مرطوبكنندهها بهخصوص در سفر كه تماس پوست شما با هواي خشك و گرم يا سرد بيشتر است و آب پوست از دست ميرود و همچنين استفاده از وسايل شخصي بچهها، حوله و لباسهايي كه با پوست او در تماساند و حتي ضرورت محافظت از پوست در برابر آفتاب با استفاده از لباس مناسب و كرمهاي ضدآفتاب، بايد آنقدر تاكيد و تكرار شود كه به بخشي از زندگي روزمره و عادي مردم تبديل شود.

گذشته از مشكلي كه براي عليرضا پيشآمده، ما بچههاي زيادي را ميبينيم كه به دليل سفر به شمال و بازي در آب دريا دچار آفتاب سوختگي ميشوند. اين بچهها و خانوادههايشان در مورد حفاظت از پوست در برابر اشعه مضر آفتاب چيزي نميدانند. آموزش مراقبت از پوست به بچهها وظيفه ما بزرگترهاست زيرا تحقيقات نشان داده پوست بچههايي كه در كودكي بيشتر در معرض بدون حفاظت آفتاب بودهاند با احتمال بيشتري در بزرگسالي و پيري به انواع سرطانهاي پوست دچار خواهد شد.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر