دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

حقایق آبی زیبایی

مرطوب نگه داشتن موضعي پوست و نوشيدن آب و رطوبترساني داخلي تاثير قابلتوجهي در زيبايي پوست دارد، اما چه نوشيدنيهايي به زيبايي بيشتر پوست کمک ميکنند؟ در اين رابطه حرف و حديثهاي بسياري وجود دارد که در «تغذيه و زيبايي» اين هفته به برخي از آنها اشاره ميکنيم و قبل از ساير نوشيدنيها به خواص آب ميپردازيم.پوست سالم و زيبا پوستي است که به اندازه کافي رطوبت داشته باشد. براي داشتن پوستي بدون چروک و با قدرت کشساني مناسب بايد به اندازه آب بنوشيد. نوشيدن کمتر آب باعث خشکي و چروکيدگي پوست و مصرف بيش از اندازه باعث کارکرد بيشتر کليه و خستگي آن خواهد شد. حقيقت اينجاست که پوست براي زيبا و سالم بودن غير از آب و رطوبت کافي به اسيدهاي چرب ضروري هم نياز دارد. مصرف اسيدهاي چرب امگا3 و امگا6 ميتواند تا حد زيادي به کشساني پوست کمک کند. درضمن پوست نهتنها به رطوبت رساني دروني بلکه به مرطوب کننده هاي خارجي نيازمند است.

قبل از تشنگي آب بنوشيد !
زماني که تشنه ميشويم يعني بدن دچار کمآبي شده است. توصيه بر اين است که به طور مرتب در طول روز آب بنوشيد. وقتي دماي هوا متعادل است، نوشيدن 5/1 ليتر آب در روز مساوي با 8 ليوان کفايت ميکند. اين ميزان آب در طول روز به دنبال ادرار، تعريق و تنفس از دست ميرود. وقتي هوا گرم است يا ورزش سنگين و شديد انجام ميدهيد مسلما ميزان نياز بدن به آب بيشتر خواهد شد. افراد مبتلا به مشکلهاي احتباسي آب مثل افرادي که دچار ورم، سنگيني پاها و اضافه وزن هستند، نبايد همراه با غذا آب بنوشند اما قبل و بعد از آن آزاد هستند.

نوشيدن آب بيشتر ، دفع سموم بيشتر
نوشيدن آب باعث ادرار بيشتر و دفع ضايعات از اين طريق ميشود، اما نبايد بيش از حد در نوشيدن آب و مايعات زيادهروي کرد زيرا اين کار باعث خستگي کليهها ميشود و در ضمن بر زيبايي پوست تاثيرگذار نيست. اگر ميخواهيد نوشيدن آب باعث شادابي و درخشش بيشتر پوستتان شود بايد صبحها ناشتا آب نصف ليمو را در يک استکان آب ولرم بچکانيد و بنوشيد. اين نوشيدني باعث درخشش بيشتر پوست در عرض چند روز ميشود.

خنک ننوشيد !
معمولا زمستانها آب يا نوشيدني گرم و در تابستان نوشيدني خنک مينوشيم، اما متخصصان ميگويند نوشيدن مايعات سرد ميتواند روي دستگاه گوارش اثر منفي بگذارد و در هضم غذا اختلال ايجاد کند. متخصصان طب سنتي توصيه ميکنند نوشيدنيهايي با دماي معمولي و حتي گرم بنوشيد تا هضم غذا بهتر شود. اين موضوع بهصورت غيرمستقيم بر زيبايي پوست هم تاثيرگذار است.

بهترين نوشيدني آب است
هيچ نوشيدنياي بهتر از آب نميتواند نياز بدن به رطوبت را برطرف کند و اثر مثبت بر زيبايي پوست داشته باشد. در صورتي که به آب لولهکشي تصفيهشده را دسترسي داريد اين آب بهترين مايع براي نوشيدن است و در غير اين صورت ميتوانيد از آب معدنيهاي غنيشده با منيزيم، کلسيم، سديم، کلر، زينک و فلوئور استفاده کنيد. مواد معدني براي سلامت پوست ضروري هستند و زماني جذب بدن ميشوند که pH آب به pH بدن يعني (8-7) نزديک باشد. pH بدن به نوع تغذيه ما هم بستگي دارد. به همين دليل توصيه ميشود در طول روز به دفعات آب بنوشيد تا مواد معدني مورد نياز بدن در شرايط مساعد جذب شود.
منبع : aufeminin.fr

چاي، قهوه و دمنوشها
گرچه اين نوع نوشيدنيها به رفع نياز بدن به مايعات کمک ميکنند اما نوشيدنيهاي حاوي کافئين در صورتي که بيش از 5 فنجان در طول روز مصرف شوند اضطرابزا هستند و نهتنها براي پوست، بلکه براي قلب نيز مضر خواهند بود. برعکس قهوه، چاي و بهخصوص چاي سبز حاوي آنتياکسيدان هستند و همانند ديگر دمنوشهاي گياهي ميتوانند در زيبايي پوست تاثير مثبت داشته باشند. نوشيدن اين مايعات بعد از صرف غذا يا توام با آن ميتواند در جذب آهن اختلال ايجاد کند. به همين دليل بهتر است چند ساعت بعد از صرف غذا مصرف شوند.آب نارگيل غني از ويتامينها و مواد معدني است و نهتنها ميتواند نياز بدن به مايعات را رفع کند، بلکه نوشيدن آن به سلامت بيشتر پوست کمک و از بروز جوشهاي پوستي پيشگيري ميکند. البته پزشکان و متخصصان تغذيه، مصرف انواع صنعتي را توصيه نميکنند زيرا انواع صنعتي معمولا خالص نيستند و حاوي قند و آب فراواني هستند.

نوشيدني هاي زيبايي
در برخي از کشورها مايعاتي با عنوان نوشيدنيهاي زيبايي به فروش ميرسد. اين نوشيدنيها غنيشده با مواد معدني و ويتامينها هستند که البته مقداري هم شکر دارند. برخي از انواع چاي هم هستند که خاصيت آنتياکسيداني طبيعي دارند. اين نوشيدنيها ميتوانند در عين تامين رطوبت مورد نياز بدن، جلوي پيري زودهنگام پوست را بگيرند. برخي از انواع اين نوشيدنيها غنيشده با ويتامينهاي صنعتي هستند که به خوبي توسط دستگاه گوارش جذب نميشود. به جاي اين نوشيدنيها بهتر است آب سبزيها و ميوهها را بنوشيد.

سوداها
نتايج تحقيقات پژوهشگران آمريکايي نشان داده قند موجود در اين نوشيدنيها ميتواند سرعت پيري پوست را افزايش دهد. قندها به قدري براي بدن سمي هستند که گروهي از متخصصان ميزان عوارض آن را با عوارض سيگار بر پوست برابر ميدانند.

کفير
کفير با تنظيم باکتريهاي دستگاه گوارش و کبد و با داشتن مواد معدني کميابي مانند بيوتين باعث بهبود سلامت و زيبايي پوست و مو خواهد شد. براي ديدن اين تغيير هر شب يک ليوان کفير را قبل از خواب بنوشيد و پس از يک ماه پوست و موي خود را با قبل مقايسه کنيد. همچنين با استفاده از کفير بهعنوان ماسک، ميتوانيد پوستي شفاف و بدون لک داشته باشيد. براي اين کار 2 قاشق غذاخوري کفير را با يک قاشق چايخوري روغن بادام تلخ مخلوط کنيد و هر شب روي پوست خود بزنيد و پس از20 دقيقه صورتتان را بشوييد.
نقل از هفته نامه سلامت شماره 542


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر