دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

مقایسه محصولات مراقبت از مو

امروزه محصولات مراقبت از مو تنوع زیادی دارند و در قفسه فروشگاه ها و داروخانه ها میتوانید محصولات زیادی را پیدا کنید. بی اطلاعی در مورد این محصولات و کاربرد آنها و اینکه چه تاثیری در زیبایی و سلامت موی ما دارند باعث میشود در بیشتر موارد ، بی توجه از کنار آنها بگذریم ، در حالی که استفاده از برخی از این محصولات میتواند به زیبایی و سلامت موی ما کمک کند. در «زیبایی» این هفته شما را با برخی از این محصولات و کاربرد آنها آشنا میکنیم تا این بار هنگام خرید محصولات مراقبت از مو انتخاب بهتری داشته باشید.

سرم مو
سرم مو حاوی ترکیباتی است که با توجه به شرکت تولیدکننده میتواند ضدموخوره یا ترمیمکننده مو باشد. بهعنوان مثال ترکیبات سیلیکونی و روغنهایی از جمله جوجوبا که در سرم مو استفاده میشوند با به جا گذاشتن اثر چربی بر ساقه مو سبب درخشندگی بیشتر مو میشوند. برخی سرمها مخصوص موهای آسیبدیده و حاوی ویتامین E هستند و در عین حال از مو در برابر اشعههای مضر آفتاب پیشگیری میکنند.انواع سرم موی بدون روغن برای موهای چرب و طبیعی مناسب است.سرم مو از جمله محصولاتی است که معمولا استفاده از آن به افراد دارای موهای خشک، شکننده و آسیبدیده توصیه میشود. این محصول را باید بعد از حمام و زمانی که هنوز مو نمدار است روی مو اسپری کرد تا ظاهر مو براقتر شود و در عین حال، شانه زدن مو راحتتر باشد.

تونیک
تونیکها تقویت کننده مو و حاوی مواد موثره گیاهی و ویتامینهای ضروری هستند که به رشد بهتر مو کمک میکنند. برخی از تونیکها از ریزش موی ارثی جلوگیری میکنند و بدلیل داشتن ویتامین E ، C و A با افزایش جریان خون در اطراف فولیکول مو، متابولیسم سلولی بهتری را در اختیار فولیکول مو قرار میدهند.برخی تونیکها حاوی اسیدهای چرب ضروری هستند و جلوی آسیب به ریشه مو را میگیرند. برخی هم حاوی ترکیبات ضدقارچ و ضدباکتری هستند. برای مصرف باید تونیک را به مو اسپری کنید و کف سر و ساقه موها را با آن ماساژ داده و اجازه دهید تونیک کاملا به خورد مو برود و خشک شود.

ماسک مو
ماسکهای مو انواع مختلفی دارند. برخی حاوی کراتین هستند که حجم دهنده مو است و نیازی به آبکشی ندارد و بعد از حمام روی مو اسپری میشود تا مو را نرم و لطیف کرده و به تارهای مو تا شستشوی بعدی آبرسانی کند.
برخی ماسکهای مو ضدباکتری و ضدقارچ هستند و برای درمان اگزما و شوره سر استفاده میشوند. این نوع ماسکها حاوی کراتین هیدرولیزشده هستند و در خلل و فرج ساقه مو که ناشی از رنگ کردن مرتب است ، نفوذ میکنند و ترمیم کننده و براق کننده مو هستند.
بیشتر ماسکهای مو نرمکننده دارند و بدون اینکه مو را چرب کنند آن را براق و شانه زدن را راحت میکنند.
برخی از انواع ماسک مو را باید داخل حمام استفاده و موها را آبکشی کرد. هدف از استفاده از این نوع ماسک ترمیم ساقه مو و تثبیت رنگ و شادابی بیشتر مو است.
این نوع ماسکها حاوی عصاره سیر و انار هستند که رنگ مو را تثبیت کرده و موهای کدر یا وزشده را ترمیم میکنند.
برخی حاوی ویتامین E هستند که به احیای مجدد ریشه مو کمک کرده و ساقه مو را شفاف میکنند.
ماسک موهای داخل حمام ، حاوی نرم کننده های قوی هستند که الکتریسیته ساکن مو را از بین میبرند و آن را لطیف میکنند.
بعد از شامپو کردن مو باید ماسک مو را 5 تا 10 دقیقه روی مو زد و مراقب بود که ماسک تنها روی ساقه مو زده شود و به ریشه نخورد زیرا نرم شدن ریشه خود میتواند سبب ریزش موی بیشتر در حمام شود. بعد از این مدت باید ماسک را از روی مو آبکشی کرد.
ماسکهای داخل حمام به افرادی توصیه میشود که بدلیل رنگ و مش مکرر و استفاده از اکسیدان ، موهای آسیب دیدهای دارند.
ماسکهای خارج حمام نیز به افرادی توصیه میشود که با وجود استفاده از ماسکهای داخل حمام باز هم موهای خشک و آسیبدیدهای دارند.

حالت دهنده های مو
حالتدهندههای مو شامل ژل و موس، واکس و تافت است.
ژل انواع سخت و نرم دارد و برای حالت دادن به موی خیس استفاده میشود.
موس به شکل اسپری است و بعد از خارج شدن کف میکند و برای فر کردن موهای حالتدار استفاده میشود.
تافت برای تثبیت حالت مو در وضعیت خاصی مورد استفاده قرار میگیرد.
واکس مو نیز چرب و مناسب موهای آسیبدیده و خشک است و به آن حالت میدهد.
این محصولات با شستشو از روی مو برداشته میشوند اما نباید در مصرف آنها زیادهروی کرد.

لوسیونها
لوسیونها مخصوص افرادی هستند که موی فری دارند. کراتین ضعیف موجود در این محصولات به صاف شدن موها کمک میکند.
نقل از هفته نامه سلامت شماره 591


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر