دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

کاهش وزن فوری با پوست و مو چه می کند ؟

امروزه دستیابی به وزن ایدهآل، دغدغه خیلیهاست و خیلی از آنهایی که چاق هستند، دوست دارند به وزن مطلوب و مناسب برسند، آن هم خیلی سریع و به قول معروف، هرچه سریعتر، بهتر!امروزه بسیاری از افراد و بهخصوص خیلی از خانمها برای رسیدن به وزن ایدهآل رژیمهای سفت و سختی در کوتاهمدت میگیرند. آیا این مساله روی پوست و موی آنها هم تاثیری خواهد گذاشت یا نه ؟
بله، قطعا این اتفاق میافتد. البته این مساله بیشتر به سن و ژنتیک مربوط میشود. هر چه سن افراد بالاتر میرود، قابلیت ارتجاعی پوست کمتر میشود، بنابراین یک فرد جوان که کاهش وزن قابلتوجهی دارد، نسبت به کسی که ۲۰ سال بزرگتر است، افتادگی پوست کمتری خواهد داشت.

آیا رژیم غذایی مناسب به مشکلات کمتر بهخصوص در پوست صورت کمک میکند ؟
بله، برای اینکه بتوانید پوست شادابتر و بهتری حتی پس از رژیم داشته باشید، باید سعی کنید رژیمتان مناسب و بلندمدت باشد؛ مثلا نباید تلاش نکنید که در عرض 1 ماه 10کیلوگرم وزن کم کنید، زیرا نهتنها اینگونه رژیمهای سخت، سیستم اعصابتان را به هم میریزد، بلکه پوست صورتتان هم شل میشود و زیبایی گذشتهاش را از دست میدهد، بنابراین سعی کنید اصولی و مناسب رژیم بگیرید و عجلهای برای کاهش وزن نداشته باشید تا کمتر هم آسیب ببینید.

عملهای جراحی لاغری هم امروزه مورد استقبال گروهی از چاقها قرار گرفته و معتقدند اینگونه میتوان خیلی زود به وزن دلخواه رسید. آیا این عملها هم روی پوست تغییری ایجاد میکنند ؟
با متداول شدن روشهای جدید بایپس و باندینگ معده، رویای کاهش وزنهای بسیار بالا به واقعیت تبدیل شده است ولی کاهش وزن پس از این نوع جراحیها معمولا در سال اول، سریع است و این باعث شکلگیری پوستی شلتر میشود، بنابراین اینگونه جراحیها حتما روی پوست اثر منفی خواهند گذاشت و به همین دلیل توصیه من همان پیروی از رژیمهای اصولی است.

آیا کاهش وزن میتواند باعث ریزش مو هم بشود ؟
بله، رژیم غذایی سخت میتواند باعث کمبودهای تغذیهای شود که باعث سوءجذب ویتامینها و مواد معدنی لازم برای پوست، مو و سلامت کلی بدن میشود. ریزش مو با محدودیت شدید کالری و همچنین بعد از جراحی بایپس معده، بسیار متداول است. یک حالت ریزش مو، تلوژن افلوویم نامیده میشود. در این حالت موها بهواسطه یک رویداد مهم که به بدن آسیب میرساند، میریزند. بهعنوان مثال زایمان، تصادف، مرگ یک فرد مهم، یا حتی کاهش وزن زیاد، میتواند فولیکولهای مو را تحریک کند که وارد فاز مرگ (فاز تلوژن) شوند. ما معمولا ۳ تا ۶ ماه بعد از یک رویداد مهم، متوجه افزایش ریزش مو میشویم. دلیلش این است که موهای بیشتری وارد «فاز مرگ» میشوند، اما چند ماه طول میکشد تا موهای جدید رشد کنند. در نهایت نیز موهای مرده را بیرون میرانند.

برای جلوگیری از ریزش مو چه باید کرد ؟
اگر متوجه ریزش موهایتان شدید، حتما با پزشکتان مشورت کنید تا شما را در مسیر یک رژیم غذایی درست قرار دهد و از پیشرفت این مساله جلوگیری کند. همچنین میتوانید رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از میوه و سبزی و پروتئینها بیشتر استفاده کنید.

چرا پروتئینها موثر هستند ؟
کلاژن و الاستین 2 مادهای هستند که در حفظ خاصیت الاستیک یا ارتجاعی پوست موثرند. یک رژیم غذایی متعادل با پروتئین کافی داشته باشید. پروتئین برای قابلیت ارتجاعی پوست مهم است. کلاژن یکی از فراوانترین پروتئینهای بدن است. در صورتی که پروتئین رژیم غذایی کافی نباشد، کلاژن تخریب میشود و پوست شل با چین و چروک پیدا خواهید کرد. یک رژیم غذایی دارای خوراکیهای حاوی پروتئین مانند پنیر، شیر، حبوبات، دانهها، آجیل و ماهی که همه حاوی کلاژن و الاستین هستند، در حفظ پوست موثر است.

آیا مکملهای موجود در جلوگیری از افتادگی پوست موثرند یا نه ؟
بله، به همین دلیل توصیه میشود در رژیمهای کاهش وزن از مکمل مولتیویتامین استفاده کنید تا مطمئن شوید هیچ ماده ضروریای را از دست ندادهاید و مولتیویتامینی که استفاده میکنید، دارای ویتامینهای A، C، K، E و ویتامینهایB کمپلکس است زیرا این ویتامینها برای سلامت پوست مهم هستند و مواد معدنی نیز (سلنیوم، مس و روی) برای سلامت پوست ضروریاند.

اساسا برای نگهداری از پوست چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟
سعی کنید روزانه لایهبرداری کنید زیرا با کمک به حذف سلولهای مرده پوست، گردش خون پوست را افزایش میدهد. حمام با مواد معدنی نیز موثر است. استفاده از کرم با فرمول گیاهی (اسید هیالورونیک، آلوئهورا، عصاره مخمر، پروتئین سویا و ویتامینهای A، Cو E) میتواند به هیدراته شدن و افزایش کلاژن و الاستین در پوست کمک کند. استفاده از مواد شوینده خشن مانند سولفاتها در صابون، شامپو و مایعات ظرفشویی را محدود کنید. از برنزه کردن پوست خود با نور آفتاب بپرهیزید. از قرار دادن پوست خود درمعرض آب گرم و کلردار خودداری کنید. قبل از حمام رفتن پوست بدن خود را با یک برس نرم آرام ماساژ دهید. این کار گردش خون را افزایش میدهد و مواد مغذی حیاتی را به پوست میرساند و کیفیت کلاژن و الاستین پوست را بهبود میبخشد. از یک کرم سفتکننده پوست در هر روز برای کمک به داشتن پوست انعطافپذیر و صاف استفاده کنید.

آیا داشتن فعالیت بدنی در جلوگیری از شل شدن پوست موثر است ؟
بله، خیلی. به همین دلیل توصیه میشود ورزشهای هوازی مانند شنا، دوچرخهسواری و دویدن انجام دهید و از وزنههای سبک استفاده کنید زیرا این ورزشها در جلوگیری از افتادگی پوست بعد از کاهش وزن موثر هستند. سعی کنید روزانه 8تا10 لیوان آب بنوشید. این کار پوست شما را شفاف و زیبا نشان میدهد. حتما خواب کافی نیز داشته باشید زیرا این مساله میتواند به حفظ شادابی و آرامش پوستتان کمک کند.

آیا میتوان درطول رژیم از کرم کلاژن هم استفاده کرد ؟
بله، کلاژن یکی از مواد مهم و موثر در تولید سلوهای تازه و جوانسازی پوست است. این ماده باعث سفید شدن پوست میشود و قدرت کشسانی آن را بالا میبرد، اما هرچه سن بالاتر میرود، میزان تولید کلاژن کاهش پیدا میکند و از سوی دیگر، کاهش وزن ناگهانی باعث میشود پوست نتواند به اندازه کافی کلاژن تولید کند و همین مساله باعث افتادگی آن میشود. استفاده از کرمهایی که حاوی کلاژن هستند میتواند به پوست کمک کند تا کلاژن بسازد، اما باید به این موضوع دقت داشته باشید که مصرف این کرمها نتیجه آنی و فوری ندارد و برای دیدن نتیجه باید هفتهها و شاید ماهها صبر کنید.
نقل از هفته نامه سلامت شماره 603


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر