دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

پاسخ به سوالات شایع در مورد روشهای مطرح پیوند مو

1- لطفاً بفرمائيد روشهاي مطرح پيوند مو F.U.T , F.U.E چيست، چه تفاوت هاي دارند؟ و پيوند موي بدون بخيه و پانسمان كدام نوع است؟
در مقدمه بايد بگويم كه سه شرط اصلي در يك پيوند موي موفق وجود دارد:
1- ظاهر كاملاً طبيعي به طوري كه توسط بقيه افراد تشخيص داده نشود.
2- حداقل آسيب به گرافتها وارد شود به طوري كه درصد زيادي از آنها بتوانند رشد كنند.
3- بدون ايجاد اسكار در ناحيه گيرنده و دهنده مو.
در روش F.U.E گرافتهاي كاشته شده توسط يك پانچ 1 ميلي متري از پشت سر برداشته مي شوند و سوراخهاي كوچكي بين موها به جا مي ماند به طوري كه احتياج به بخيه ندارند. و به همين جهت به عنوان پيوند موي بدون بخيه و پانسمان معروف است.
ولي در روش F.U.T يك نوار باريك به پهناي 1 تا 2 سانتيمتر از ناحيه پشت سر برداشته شده و زير ديد استريوميكروسكوپ به واحدهاي فوليكولي تقسيم مي شود. در اين روش محل برداشت نوار بايستي حتماً بخيه زده شود.

2- آيا اسكار باقي مانده در روش F.U.E با روش F.U.T متفاوت است؟
در روش F.U.T در صورتي كه فرد مشكل خاصي در ترميم زخم نداشته باشد يك خط ظريف از بخيه به جا مي ماند كه به راحتي توسط موهاي اطراف پوشيده مي شود. در روش اكستركشن ممكن است 1000 اسكار ريز بين موهاي پشت سر ايجاد شود بيشتر افراد داشتن يك خط بخيه ظريف را به هزار اسكار ريز ترجيح مي دهند.

3- در روش اكستركشن (F.U.E) فوليكولها چگونه خارج مي شوند؟
روش برداشت گرافت در روش F.U.E به اين صورت است كه ابتدا با پانچ 1 ميلي متري فوليكولار يونيتها از اپيدرم تا نيمه درم از بافتهاي اطراف جدا مي شوند و با استفاده از فورسپس كششي به گرافت وارد مي شود تا آن را به طور كامل از بقيه مسير جدا كرده و خارج كند.
مشكل اصلي ايجاد شده حين برداشت فوليكولها در روش اكستركشن افزايش قطع شدن فوليكولها و آسيب وارده به آنهاست چون موها در واحدهاي 1 تا 4 تايي رشد مي كنند و طرز قرار گرفتن واحدهاي فوليكولي مو به طور طبيعي اين گونه است كه مانند يك خوشه واژگون گندم بوده به طوري كه موهاي موجود در يك واحد در بالا در كنار يكديگرند و در پايين ناحيه درم از يكديگر فاصله مي گيرند و هر واحد با يك زاويه خاص نسبت به اپيدرم قرار گرفته است بنابراين به هنگام برداشت واحد فوليكولي زاويه پانچ در تمام مسير بايستي به موازات فوليكول پايين رود و چون در ناحيه انتهاي درم از يكديگر فاصله مي گيرند اگر تا انتهاي مسير پانچ پايين رفته و برش دهد درصد زيادي از فوليكولها (حداقل 30 درصد) از انتها قطع مي شوند.
به منظور كاهش اين درصد قطع، پانچ تا نيمه درم پايين رفته و بقيه مسير با كشش فور سپس جدا مي شود باز هم مشكل بزرگي در اين قسمت وجود دارد چرا كه اگر جنس درم محكم نباشد گرافت به هنگام كشش پاره شده و فوليكولها قطعه قطعه مي شوند.

4- آيا همه افراد مي توانند كانديد خوب اين روش باشند و پزشك چگونه كانديد مناسب را تعيين مي كند؟
افراد خاصي كانديد مناسب اين عمل مي باشند كه استحكام پوست سر آنها به اندازه اي باشد تا با اين مشكل مواجه نشوند حتي در اين افراد قطع عرضي واحدها تا 15 درصد گزارش شده است.
براي انتخاب بيمار از تستي به نام Fox test استفاده مي شود به اين صورت كه 5 تا 6 پانچ به طور آزمايشي از پشت سر بيمار برداشته مي شود و زير ديد استريو ميكروسكوپ از نظر ميزان قطع گرافتها و استحكام درم بررسي مي شود و همچنين براي بررسي بيشتر آسيبهاي بافتي وارده در اثر كشش، آزمايشات هيستولوژيك روي آنها انجام مي شود.
در صورتي كه تمام واحد فوليكولي سالم خارج شود نمره 1 به كانديد عمل داده مي شود و در صورتي كه بيشتر قسمتهاي آناتوميك واحد سالم خارج شود و كمتر از 20 درصد قطع شدن در انتهاي فوليكول ايجاد شود و مقدار زيادي از چربي پايين واحد قطع شده باشد نمره 2 داده مي شود. نمره 1 و 2 كانديد بالقوه اين عمل مي باشند و تست آنها مثبت است نمرات بالاتر كانديد مناسب نبوده و تست آنها منفي است. بطور كلي 25 درصد كانديد عالي و 35درصد كانديد خوب اين عمل هستند بنابراين اين عمل مناسب همه افراد نيست. تحقيقات نشان داده كه در صورتي كه ضخامت Dermal sheath فوليكولها كم باشد و نسبت الاستين به كلاژن آن بيشتر باشند تست فاكس مثبت مي شود اين لايه از فوليكول باعث محكم چسبيدن مو به ناحيه درم شده و از آسان كنده شدن موها جلوگيري مي كند.

5- آيا در روش F.U.T نيز قطع شدن و آسيب فوليكولها به اندازه روش اكستركشن مي باشد؟
در روش F.U.T تقسيم گرافتها تحت بزرگنمايي استريو ميكروسكوپ انجام مي شود و احتمال قطع عرضي واحدها به 5 درصد كاهش مي يابد بنابراين گرافت بيشتر براي كاشت به دست مي آيد و آسيب هاي وارده به گرافتها در اثر كشش در اين روش وجود ندارد پس درصد رشد آنها افزايش يافته و موها با تراكم بيشتري رشد مي كنند.

6- بطور كلي چه افرادي كانديد مناسب F.U.E مي باشند؟
1- كساني كه پوست سر آنها بسيار سفت باشد به طوري كه با برداشت يك نوار با حداقل پهنا باز هم بخيه با كشش زياد زده شود و اسكار پهني به جا مي ماند اين افراد در صورتي كه تست فاكس آنها مثبت باشد بهتر است از روش F.U.E استفاده كنند.
2- افراد نظامي كه مجبورند هميشه موهايشان را كوتاه نگه دارند.
3- براي ترميم ابرو و يا قسمت كوچكي از سر كه نياز به گرافت زياد ندارد.
4- كساني كه ترميم زخم آنها به خوبي انجام نمي شود و با استفاده از بهترين تكنيكها باز هم اسكار پهني به جا مي ماند.

7- بطور كلي مزايا و معايب روش F.U.E و F.U.T چيست؟
فوايد روش F.U.E درد بعد از عمل كمتر، نداشتن بخيه، اسكار پشت سر نمايان نيست، ترميم اسكار سريع تر است و مضرات روش F.U.E، درصد بالاي برش عرضي فوليكولها، آسيبهاي ميكروسكوپيك به گرافت و كاهش درصد رشد آنها است و همه افراد كانديد مناسب نمي باشند.
تنها مشكل زيبايي روش F.U.T احتمال ايجاد اسكار ناحيه دونور مي باشد كه با استفاده از تكنيكهاي علمي مي توان اين اسكار را به حداقل رساند از جمله اين تكنيكها روش نيلفروش متد مي باشد در اين متد با رعايت نكات خاص حين برداشت دونور و بخيه زدن و استفاده از ليزر اسكار باقي مانده بسيار ناچيز بوده به طوري كه توسط موهاي اطراف پوشيده مي شود.

نقل از هفته نامه سلامت


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر