دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

درمان ویتیلیگو

راههای درمانی ویتیلیگو
درمان براساس شدت بیماری است و پزشک با توجه به وضعیت بیمار تصمیم میگیرد از چه نوع درمانی استفاده کند. درمان در مراحل اولیه دارویی است. داروها کورتونی و شبهکورتونی هستند. داروهای شبهکورتونی دیر اثر میکنند بنابراین معمولا تلفیقی از داروهای کورتونی و شبهکورتونی استفاده میشود. انتظار میرود در بیمارانی که دچار برص محدود و اندک هستند 8-6 ماه بعد علائم بهبود ظاهر شود ولی حین درمان ممکن است ضایعات جدیدی هم ایجاد شوند. پس داروهایی که برای درمان استفاده میشوند نقش پیشگیری کننده ندارند.

همزمان با درمان به بیمار توصیه میشود از استرس بپرهیزد و اگر لازم باشد با متخصص روانپزشک مشاوره کند تا در صورت نیاز داروهای ضداضطراب و افسردگی تجویز شود. کنترل استرس کمک زیادی به جلوگیری از ضایعات جدید میکند. بیماران حتما باید از کرمهای ضدآفتاب استفاده کنند، پوشش مناسب داشته باشند و از فعالیتهایی مثل کوهنوردی، حمام گرفتن کنار ساحل و... که موجب آفتاب سوختگی میشود پرهیز کنند.اما در مواردی که ضایعات زیاد هستند درمان دارویی کفایت نمی کند. در این مواقع از نوردرمانی استفاده میشود.

نوردرمانی از جنس اشعه ماورایبنفش است که تاثیر خوبی روی ضایعات دارد. این کار در مراکز تخصصی و توسط متخصص پوست انجام میشود. درمان دیگر از نوع لیزر است ولی این نوع درمانگران قیمت است و برای افرادی استفاده میشود که ضایعات محدودی روی صورت دارند. این روشها مجموعه ای از درمان هستند که اگر برای بیمار انجام شود این احتمال وجود دارد که از هر 2 بیمار 1 نفر درمان شود. پزشکان در مواردی که بیش از 90 درصد سطح بدن درگیر است ممکن است برعکس عمل کنند؛ یعنی از کرم هایی استفاده کنند که رنگدانه پوست را از بین میبرد تا سطح بدن یکدست شود ولی چون رنگدانه از دست میرود، پوست بدون محافظ میشود. این افراد بیشتر در معرض آفتاب سوختگی و بیماری هایی مانند سرطان پوست که مرتبط با نور خورشید است، قرار دارند. آنها حتما باید از کرم های ضدآفتاب قوی استفاده کنند و زندگیشان متفاوت تر از افراد معمولی است.

درمان در انتهاهای بدن دشوار است
بیماری برص یا ویتیلیگو بیماری خودایمنی است که در آن سلولهای دفاعی بدن به اشتباه به رنگدانه های پوستی به نام ملانوسیت حمله ور میشوند و آنها را از بین میبرند. در نتیجه رنگ پوست سفید میشود. ارث در این بیماری نقش دارد ولی معنایش این نیست که اگر کسی در خانه به این بیماری مبتلا نیست پس احتمال ابتلای اقوام و بستگان به صفر میرسد اما بیش از 60 درصد موارد یک فرد مبتلا در اقوام نزدیک بیمار وجود دارد. بیماری هر دو جنس و تمام نژادها را درگیر می کند.تشخیص بیماری برص برای متخصصان پوست بسیار آسان است بنابراین اگر مهمان این هفته «سلامت» نام این بیماری را از پزشک متخصص پوست شنیده باشند جای تردیدی باقی نمیماند که بیماری برص یا ویتیلیگو است.

الگویی که از بیماری توضیح دادند مبنی بر اینکه ابتدا اطراف لبها شروع و بعد دور چشمها درگیر شده نیز بیماری را تایید میکند. درگیری اغلب دورلبها، دور چشمها، نوک انگشتان پا، نوک سینه و نوک آلت تناسلی است که در واقع انتهاهای بدن محسوب میشوند، اما درمان برص بسیار طولانیمدت است و به راحتی با دارو بهبود پیدا نمیکند. علاوه بر درمان باید نوردرمانی، لیزر و... نیز به درمان اضافه شود. بنابراین جای سوال است که چگونه بیماری فقط با دارو مهار شده است. درمان لک و پیس بدن نسبت به پیسی در انتهای اندام آسانتر است و تقریبا میتوان گفت وقتی برص دور لبها را درگیر میکند امکان بهبود وجود ندارد.اما هرچه زودتر بیماری تشخیص داده شود احتمال موفقیت در درمان بیشتر خواهد شد. بطور کلی، درمان بیماری ویتیلیگو طولانی و زمانبر است. اوایل بیماری هنوز سلولهای ملانوسیت زنده هستند و فقط کم کار شدهاند. از آنجا که سلول هنوز زنده است ، میتوان آن را تحریک کرد تا دوباره کار خود را از سر گیرد ولی وقتی ملانوسیت می میرد و سلول کاملا سفید میشود، درمان تاثیری نخواهد داشت.

ژنتیک و محیط دو عامل مهم در بروز بیماری
برص در بعضی از افراد بهصورت لکه های کوچک محدود باقی میماند ولی در بعضی از بیماران گسترشیابنده است و مناطق زیادی از بدن را دربرمیگیرد. در مناطقی از پوست که مودار هستند ممکن است با گذشت زمان موها نیز تغییر رنگ دهند و سفید شوند. گاهی نیز بیماری با سفید شدن موهای بخشی از بدن شروع میشود و لکه ها بعدا نمایان میشوند ولی بطور شایع ابتدا پوست سفید میشود. گرچه علت اصلی بیماری ژنتیک است ولی تحقیقات ثابت کرده عوامل محیطی میتوانند باعث شعله ور شدن بیماری شوند. مهمترین عامل محیطی استرس و نور آفتاب است. استرس میتواند با اختلالی که در سیستم ایمنی ایجاد میکند سیستم ایمنی را علیه ملانوسیتها فعال کند. التهاب ناشی از آفتاب سوختگی در افراد مستعد نیز میتواند منجر به بروز لکه های سفید پوست شود.

عوامل دیگری مانند زخم، جراحت و لیزر نیز ممکن است باعث شروع بیماری شود. بنابراین به افرادی که به بیماری ویتیلیگو مبتلا هستند توصیه میکنیم از انجام اقدامات زیبایی خودداری کنند چون احتمال انتشار بیماری وجود دارد.میان مردم این عقیده وجود دارد که خوردن غذاهای ترش مانند آبلیمو، سرکه، غذاهای سرد مثل ماهی و... در بروز بیماری نقش دارد، در حالی که هیچ ارتباط علمی بین تغذیه و بروز بیماری دیده نشده است.

البته برای بیماران ویتامین E تجویز می شود چون ویتامین E خاصیت آنتی اکسیدان دارد و ضایعات پوستی نیز با مکانیسم تولید آنتیاکسیدان آزاد شروع میشوند. پس احتمال میرود که ویتامین E نقش محافظتی داشته باشد.35 تا 50 درصد از بیماران با اقدامات درمانی بهبود مییابند ولی 50 درصد از بیماران هیچ نتیجهای از درمان نمیگیرند. درمان در بیمارانی که سر و صورت آنها گرفتار شده یا به عبارتی در مناطقی که مو وجود دارد، موفقیتآمیز است ولی در مناطقی که در انتها قرار دارند، درمان موفقیتآمیز نیست.
نقل از هفته نامه سلامت شماره 615


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر