دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

پرخوري عصبي، عاقبت رژيم هاي نا مناسب لاغري

تا به حال با كسي كه به پرخوري عصبي دچار شده است، برخورد داشته ايد؟ ممكن است اين فرد، خواهر و برادرتان باشد و شما را به شدت ناراحت كرده باشد زيرا هر روز مي بينيد كه ناخود آگاه چگونه به خود و سلامتش صدمه وارد مي كند. تا به حال از خودتان پرشيده ايد كه چرا اين حالت ايجاد مي شود؟

به طور كلي، مطالعات نشان داده اند، برخوردار نبودن از محبت خانوداگي و تضاد موجود در خانواده ها و نيز برخورد نامناسب آنها با مسائل درس، زمينه ساز پرخوري عصبي در جوانان خواهد بود. البته در سابقه برخي از مبتلايان به اختلالات تغذيه اي از جمله پرخوري عصبي، استفاده از رژيم هاي نامناسب كاهش وزن نيز ذكر ميشود:

اضطراب، افسردگي، اختلال در رفتارهاي اجتماعي، اعتياد به مواد مخدر و ضايعات احتمالي ايجاد شده در هيپوتالاموس مغز از دلايل ابتلا به پرخوري عصبي هستند و بيشتر افرادي كه به اين اختلال دچار مي شوند، جوانان با سن بالاتر هستند.

شايد باورتان نشود، اگر بگوييم كه ميزان ابتلا به اين اختلال در زنان بيشتر از مردان بوده و به نسبت 10 به 1 است. اكثر مبتلايان به اين اختلال، زنان جوان يا دانشجويان دختر هستند كه سن آنها بين 18 تا 34 است. گر چه در زنان و به ندرت در مردان، البته در سنين بالاتر نيز ممكن است اين اختلال مشاهده شود، اما اين اختلال چه علايمي دارد؟

بايد بگوييم كه مبتلايان به اين اختلال داراي حالت ولع عجيب بوده و نياز شديدي به خوردن و بلعيدن مواد غذايي پر انرژي و ساده اي پيدا مي كنند كه زمان زيادي براي جويدن و بلعيدن و آماده كردن آنها لازم نباشد؛ ضمن آكنه گاهي دو بار در هفته دچار حمله بيماري مي شوند، حتي برخي از افراد مبتلا در فاز بي قراري و حالت حمله بيماري قادر هستند غذاهايي را كه كالري فراواني دارند حتي بيشتر از نياز روزانه شان (البته چند برابر) بخورند كه در اين حالت قادر به كنترل مقدار و سرعت غذا خوردن نبوده و اراده اي از خود براي پايان دادن به خوردن ندارند.

به اين ترتيب بعد از فروكش كردن حالت ولع و تمايل به پرخوري، فاز پشيماني و ناراحتي آنها را عذاب داده و در راستاي مصرف انرژي هاي دريافتي و جلوگيري از افرايش احتمالي وزن خود به اقداماتي از قبيل استفاده از انواع مسهل ها تنقيه، داروهاي مدر، انجام ورزش هاي سخت و سنگين و كاهش شديد مقدار غذاهاي دريافتي روزانه برمي آيند.

در پايان بايد بگوييم كه در صورت مشاهده علايم فوق در فرزندان خود، آنها را زير نظر يك متخصص تغذيه تحت مداوا قرار دهيد؛ چرا كه طولاني شدن مدت بيماري به عوارض جدي تر منتهي مي شود.

نقل از هفته نامه سلامت


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر