دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

تاثیرسلولهای بنیادی بافت چربی و فاکتورهای رشد بر نتایج کاشت مو

مطالعات متعددی نیاز به سلولهای چربی نابالغ در پرولیفراسیون سلولهای بنیادی Bulge مو را در ایجاد فاز آناژن سیکل مو نشان داده اند. بعلاوه سلولهای بنیادی مشتق از بافت چربی (ADSC) ، پروژنیتور های بافت چربی و فاکتورهای رشد مترشحه توسط سلولهای چربی بالغ در ترمیم بافت و نئوژنز عروقی کمک می کند. امروزه هنوز هیچ پروتکل شناخته شده ای PRP در ترمیم بافت پس از کاشت مو به ویژه در باز سازی شبکه عروقی اصلی پس از عمل و پروسه ترمیم نداریم.

در مقاله Zanzottera در سال 2014 در کشور ایتالیا حین جراحی کاشت مو بافت چربی حاصل از تقسیم فولیکولهای مو جهت استفاده در سیستم Rigenera استفاده شد.سوسپانسیون سلولی تهیه شده در نواحی کاشت مو به کار رفت و همچنین جهت شمارش سلولهای چربی و میزان افزایش فاکتورهای رشد بررسی شد. بعلاوه سوسپانسیون سلولی در محل بخیه های ناحیه اکسیپیتال هم به کار رفت.

بررسی ماهانه مناطق کاشت مو و فتوگرافی از بیماران بهبود سریعتر زخمهای کوچک و رشد مداوم موهای کاشته شده حتی پس از 2 ماه پس از عمل با فاز خواب کوتاهتر را نشان داد.

در 10 سال گذشته شاهد بکارگیری طب باز ساختی در بسیاری درمانهای جراحی در بهبود نتایج و کاهش درد بیماران هستیم. امروزه به جز PRP هیچ پروتکل باز سازی بافت در کاشت مو به کار گرفته نشده است.

بافت چربی یک ارگان چند عملکردی است که مشتمل بر انواع متفاوتی از تیپهای سلولی است مثل سلولهای چربی بالغ و Stromal vascular fraction (SVF) که مشتمل بر سلولهای اندوتلیال ، پری سیت ،فیبروبلاست ،pre adipocyte و سلولهای بنیادی مزانشیمی است که تحت عنوان ADSC شناخته می شود.

این سلولهای pluripotent با ترشح مدیاتورها منجر به اثرات رژنراتیو مثل ترمیم زخم ،اثرات آنتی اکسیدانی و ضد چروک می شوند.ADSC های اتولوگ در چندین مورد درمانی از جمله بهبود نقایص استخوانی ناشی از تروما ،حجم دهی سینه ، درمان فیستولهای بیماران دچار کرون و بهبود زخم در زخمهای مزمن به کار می روند.

Festa نیاز به سلولهای چربی نابالغ در بهبود پرولیفراسیون سلولهای بنیادی بالگ مو نشان داد.sumikawa

قدرت لپتین و ادیپوکینها را به عنوان القا کننده فاز آناژن مو نشان داد .بعلاوه تاثیر فاکتورهای رشد بر رشد مو در محیط exvivo و invivo در نمونه های حیوانی مطرح شده اند.بنابراین سلولهای چربی در ترمیم بافت و رشد مو نقش کلیدی و حیاتی دارند.

سیستم Rigenera امکان جداسازی کوچکترین سلولها از جمله پروژنیتورهای مناسب در ایجاد بافت را فراهم میکند.

همچنین اجازه برداشت بدون آسیب ماتریکس خارج سلولی از یک سلول که نقش عمده ای در کاهش پروسه التهاب و کمک به ترمیم بافت دارد را فراهم میکند.از طرفی امکان آزاد سازی فاکتورهای رشد از سلولهای چربی بالغ را ایجاد کرده است.در واقع نقش آن طبقه بندی و جداسازی cellular niche در هر رده سلولی و فاکتوررشد و نقش آن در ترمیم بافت است.

در این روش هیپودرم و بافت چربی از ناحیه اکسیپیتال برداشته شد .یک قطعه از بافت همراه با1 ml محلول سالین در rigeneracons وارد شدو سپس بصورت مکانیکی ظرف 3 دقیقه با rigenera مخلوط شد.سلولها بصورت سوسپانسیون سلولی مجلول در یک سرنگ جمع آوری شد و بصورت زیر جلدی تزریق شدوو در اسلیتهای کاشت مو قبل و پس از کاشت مو ریخته شد. در برخی بیماران سوسپانسیون در محل برداشت نوار هم ریخته شد.

بکار گیری این سلولها در محل کاشت مو منجر به افزایش سلولهای چربی طبیعی بافت که بطور طبیعی در ناحیه bulge و پاپیلای درم وجود دارند ،می گردند.همچنین با افزایش میزان فاکتورهای رشد که در تسریع پروسه ترمیم و رشد مو و بهبود نتایج کاشت مو تاثیر دارد می شود.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر