دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

پوست ، مو و زیبایی در مهمانداران هواپیما

بزرگترین مشکل مهمانداران هواپیما استرس بالا و کمخوابی است که این دو تاثیر قابل توجهی بر سلامت پوست دارد. 4 توصیه زیر برای مهمانداران هواپیما و تمام افرادی که سفرهای طولانی هوایی دارند بسیار کمک کننده است.

1. از ملاتونین کمک بگیرید
تنها راه پیشگیری از بروز عوارض ناشی از کم خوابی و به هم ریختن ساعات خواب ، تنظیم سیستم بیولوژیک بدن با وضعیت مسافرت هاست. در بدن هورمون ملاتونین در تنظیم سیستم بیولوژیک بدن و خواب نقش اصلی را برعهده دارد و مهمانداران نیز مثل سایر مسافرانی که از شرق به غرب یا از غرب به شرق سفر می کنند و دچار تغییر ساعت خواب میشوند، با این مشکل روبرو هستند و این موضوع به شدت بر سلامتشان اثر منفی میگذارد.

این افراد برای مقابله با این مشکل باید قرصهای هورمون ملاتونین را مصرف کنند. البته امروزه روشهای دیگری هم به دنیای علم اضافه شده و مهمانداران میتوانند از پچه ایی استفاده کنند که روی پوست قرار می گیرد و بدون اینکه فرد دارو مصرف کند با انعکاس طول موج خاصی از نور بر بدن و تحریک راه های انرژی که در طب سوزنی نیز استفاده می شود میتواند سطح هورمون ملاتونین را بالا ببرد و با خواب عمیق بر عوارض ناشی از تغییر ساعت خواب و کم خوابی غلبه کند. وقتی مهمانداران هواپیما و همچنین مسافران خواب خوبی داشته باشند می توانند بر استرس و دیگر عوارض ناشی از به هم ریختن ساعت بیولوژیک بدن فائق آیند.

2. مرطوب کننده یادتان نرود
یکی دیگر از مسائلی که مهمانداران هواپیما با پوست خشک باید به آن توجه داشته باشند این است که پروازهای طولانی میتواند خشکی پوست را تشدید کند. بنابراین استفاده از مرطوب کننده ها به ویژه در پاییز و زمستان ضروری است. افرادی که پوست چرب و آکنهدار دارند هم باید از مرطوب کننده های بدون چربی استفاده کنند.

3. تغذیه تان را اصلاح کنید
بر مصرف میوه و سبزیجات تازه تاکید ویژه دارم زیرا استرس و کم خوابی سبب تولید اکسیدان و رادیکالهای آزاد در بدن میشود. این موضوع زمینه ساز پیری زودرس پوست است. باید آنتی اکسیدان مصرف کرد تا روند پیری زودرس کند شود. آنتی اکسیدانهای طبیعی بهترین نوع هستند که در میوه و سبزیجات موجودند، اما آنتی اکسیدانهای غیرخوراکی به صورت پچ هم وجود دارد که سبب افزایش سطح گلوتاتیون در بدن میشود. گلوتاتیون مهمترین آنتی اکسیدان در بدن است که افزایش میزان آن در بدن از پیری زودرس پوست پیشگیری میکند. غیر از این موضوع مصرف برخی مکملها مثل سلنیوم یا مکملهای ویتامین C هم کمککننده است.

4. از پیلینگ کمک بگیرید
آلفاهیدروکسی اسیدها یا گلیکولیک اسید از عوامل پیلینگ کننده است که مصرف آن شبها روی پوست سبب لایه برداری ملایم و شادابی پوست می شود. البته این به شرطی است که دچار خشکی شدید پوست نباشید و به راحتی بتوانید لایه برداری را تحمل کنید. لایه برداری پوست را حساس میکند و به همین دلیل مصرف ضد آفتاب در طول روز اهمیت زیادی دارد. اگر پوست چرب و آکنه دار دارید از دیفرین یا ترتینوئین یا آداپالنن که به عنوان رتینویید موضعی در بهبود کیفیت پوست نقش مهمی دارند، استفاده کنید. ویتامین C موضعی هم به عنوان فراورده آنتی اکسیدان موضعی در بهبود وضعیت پوست این افراد نقش مهمی دارد.
هفته نامه سلامت شماره 652


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر