دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

وقتی رنگ پوست تغییر می کند

پوست یکی از اعضای مهم در زیبایی هر فرد محسوب میشود. به همین دلیل باید به درستی از آن محافظت کرد. برخی افراد به دلایل مختلف پوستی دورنگ پیدا میکنند که همین مساله روی سلامت روان آنها اثری منفی میگذارد.

آقای دکتر! چه عواملی باعث ایجاد دورنگی پوست می شود ؟
مسائل مختلفی میتواند در این موضوع دخیل باشد؛ از نوع پوست گرفته تا مسائل ژنتیک و همینطور منطقه آبوهوایی که در آن زندگی میکنیم، اما معمولا هموگلوبینها و ملانینها و رنگدانهها در ایجاد دورنگی پوست نقش بسزایی دارند. عوامل مختلفی میتوانند روی میزان و کیفیت رنگدانهها و سلولهای رنگدانهساز تاثیر بگذارند و باعث تغییر رنگ پوست و ایجاد لکهای تیره صورت شوند که عبارتند از: بیماریها و اختلالات ارثی و ژنتیکی، بیماریهای سوختوساز سلولی، بیماریهای هورمونی، بیماریهای التهابی، عفونتهای موضعی پوست، عوامل شیمیایی، داروها، علل تغذیهای شامل کمبود ویتامینها و سوءتغذیه و بالاخره بدخیمیهای پوستی. تغییرات رنگ پوست در افراد یا ذاتی یا اکتسابی است که در نتیجه تماس با نور آفتاب ایجاد میشود.

هورمونهای بدن در این زمینه چقدر دخیل هستند ؟
معمولا تغییرات هورمونی باعث مسائل مختلف در بدن میشوند که یکی از آنها تغییر رنگ پوست است. برای مثال خانمهایی که باردار هستند معمولا دچار لکههای پوستی در نقاط مختلف بدنشان میشوند که ممکن است بعد از زایمان تا مدتها در بدنشان باقی بماند، اما مهمتر از همه نور خورشید است که روی پوست اثر مستقیم دارد.

چه افرادی از دورنگی پوست صورت در امان هستند ؟
افرادی که پوست سبزهای دارند بیشتر در معرض این آسیب هستند. از طرف دیگر پررنگی یا سیاه بودن پوست ممکن است در مواردی مفید نباشد. مثلا سیاهپوستان 30 درصد بیشتر از سفیدپوستان از آفتاب گرما دریافت میکنند و این گرما با تعریق بیشتر خنثی میشود، در حالی که پوستهای روشن در آب و هوای سرد، گرمای کمتری از طریق تابش از دست میدهند. عیب دیگر پیگمانتاسیون یا پررنگی پوست ممانعت از ساخت ویتامین D است.

خیلی از افرادی که این مشکل را دارند ممکن است از نظر روانی در عذاب باشند. اینطور نیست ؟
بله، همینطور است، خصوصا در افرادی که به دلیل نوع شغل خود تماس چهره به چهره و مستمر دارند میتواند موجب افسردگی یا تاثیرگذاری بر فعالیت شود. از اینرو، شناخت علل این اختلالات رنگدانهای و درمان درست آنها بسیار مهم است و گاهی درمانهای نادرست میتواند مشکل بیمار را تشدید کند. درمان بیمار باید با توجه به علت بیماری، شدت بیماری، شغل و شرایط اجتماعی و محیطی بیمار انجام شود.از طرف دیگر بیمار باید اطلاعات درستی از بیماری خود، روش درمان، طول مدت درمان و مراقبتهای بعدی داشته باشد. تغییرات رنگ پوست به دو صورت است؛ یکی پررنگی یا لک تیره صورت و دوم کمرنگی یا سفید شدن صورت.

ژنتیک چقدر در این مورد اثر منفی می گذارد ؟
عوامل ژنتیکی نقش اولیه و اصلی را در تعیین درجه رنگ طبیعی پوست و پاسخ به اشعه آفتاب بازی میکنند. اختلافات نژادی بیشتر در شکل رنگدانهای پوست است.

شایعترین علل ایجاد لک صورت چیست ؟
ملاسما یا لک بارداری از شایعترین علل ایجاد لک صورت است و اغلب در خانمهای مراجعهکننده برای درمان لک صورت دیده میشود که یک لک اکتسابی قهوهایرنگ صورت است و بهصورت آهسته و قرینه ایجاد میشود. این لکها بیشتر در خانمهای باردار ظاهر میشود یا عود میکند و به لکهای بارداری شهرت دارد، ولی میتواند در خانمهای مجرد و حتی بهندرت در مردان نیز دیده شود. این لکها بیشتر در گونهها، پیشانی و چانه دیده میشود و در سبزهها مشخص است. تیرگی یا لک پوست معمولا پس از زایمان ناپدید میشود، اما ممکن است برای ماهها یا سالها باقی بماند. گاهی این نوع لک صورت بدون علت مشخص یا بهصورت فامیلیال مخصوصا در افرادی که در تماس با نور آفتاب خفیف تیره میشوند، دیده میشود.

بعضی خانمها متوجه میشوند لکها درست قبل از عادت ماهانه واضحتر میشود. ملاسما یا لک بارداری به طور شایع در خانمهایی که قرص ضدبارداری مصرف میکنند، دیده میشود که با تماس با نور آشکارتر میشود. این خانمها هنگامی که باردار شوند همین لک در صورتشان ایجاد میشود. زمان زیادی طول میکشد تا پس از قطع قرص ضدبارداری این لک برطرف شود یا ممکن است هرگز به طور کامل برطرف نشود. کک ومک یا فرکل که بیشتر در افراد با پوست روشن، موهای قرمز یا بلوند و چشمان آبی دیده میشود و از سن 5 سالگی شروع میشود، بهصورت لکهای کوچک قهوهای روشن در مناطق باز بدن مثل صورت، شانه و پشت افراد دیده میشود.

تغذیه در این مورد چقدر مهم است ؟
بسیار تاثیرگذار است. بعضی از لکها ناشی از سوءتغذیه و کمبود ویتامین است و اغلب در اثر کمبود ویتامین B12 ایجاد میشود که در نژادهای با پوست تیره شایعتر است. این لکها که ظاهر لکه لکه دارند در کمبود ویتامین A گسترده هستند و همراه برجستگیهای شبیه پوست مرغ ظاهر میشوند. همچنین در کمبود اسید فولیک، کمبود اسید اسکوربیک و در انواع کم خونی ها نیز لکه ای مشابه دیده میشود.

چه عوامل دیگری در بروز لک موثرند ؟
مصرف بعضی داروها مانند داروهای ضدمالاریا و داروهای ضدسرطان و دیگر داروها باعث ایجاد لک به اشکال گوناگون و همراه علائم دیگر میشود. مصرف طولانی مدت قرصها در درمان جوش و غرور جوانی در نواحی جوشهای ملتهب و قرمز پوست باعث تیرگی پوست میشود.عوامل دیگر مانند آسیب پوست یا ضربه به پوست، کشیدن کیسه و لیف زبر در حمام به طور شدید یا مالش پوست رانها روی یکدیگر در افراد چاق میتواند باعث ایجاد لک در همان محل شود. در اثر بیماریهایی مثل آسم و نارسایی کبدی و کلیوی نیز لک ایجاد میشود.

چه درمان هایی برای تغییر رنگ پوست وجود دارد ؟
راههای درمان فراوان است. برای بیماریهای لاعلاج مانند لک و پیس روشهای آرایشی میتوانند پوست را به طور موثری پوشش دهند. برای بیماریهای دیگر نیز روشهایی وجود دارد که عبارتند از :
محصولات مراقبت از پوست :
روشن کنندههای حرفهای پوست در مقابل تغییر رنگ پوست بسیار موثر عمل میکنند.

بازسازی :
درمانهایی مانند لایه برداری شیمیایی و جراحی با لیزر، لایه رویی پوست را برمیدارند و امکان رشد را برای پوستی سالمتر با رنگدانه های طبیعیتر فراهم میکنند.

سرمادرمانی :
این روش برای شرایطی مانند ملانومای سرطانی، لکه های کبدی یا زگیلها کاربرد دارد. در این روش ناحیهای از پوست را منجمد میکنند و آن را برمیدارند تا پوست سالم و جدیدی به وجود بیاید.
نقل از هفته نامه سلامت شماره 652


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر