دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

شایعترین باورهای غلط درباره پوست

وقتی پای روشهای مختلف مراقبت و حفظ زیبایی پوست به میان میآید، هر کسی روشهای خاص خودش را در این زمینه به دیگران میگوید. گاهی برخی از این روشها کاملا تجربی و نادرست هستند که میتوانند سلامت فرد را به خطر بیندازند. برخی از روشهای پیشنهادی مراقبت از پوست هم گرانقیمت یا نامعقول هستند و حتی پزشکان هم تاکنون درباره آنها نشنیدهاند یا صحت علمی این روشها را تایید نمیکنند.

باور نادرست اول: ورزشهای صورت، چینوچروک را از بین میبرند
واقعیت: برخی افراد معتقدند انجام روزانه ورزشهای صورت میتواند باعث از بین رفتن چینوچروکهای آن شود. این درحالی است که چروکهای ایجادشده روی پوست بهطور طبیعی با افزایش سن و بهدلیل حرکت دادن عضلات صورت بهمرور زمان ایجاد میشوند و ما نمیتوانیم با ورزش کردن یا روشهای طبیعی آنها را کاملا از بین ببریم یا جلوی ایجاد چروکها را بگیریم. انجام ورزشهای صورت، آن هم بهصورت منظم فقط میتواند جلوی تشدید چینوچروکهای پوستی را بگیرد یا از وخامت اوضاع چروکهای صورت پیشگیری کند، اما هرگز نمیتواند درمانی برای این چروکها باشد.

باور نادرست دوم: استفاده از خمیردندان برای درمان جوش و تبخال
واقعیت: برخی بر این باورند زدن خمیردندان روی تبخال یا جوشها باعث درمان سریعتر آنها میشود. این درحالی است که هیچ کدام از شواهد علمی نشان نمیدهند استفاده از خمیردندان بتواند تاثیر مثبتی بر درمان جوش یا تبخال داشته باشد. خمیردندان حاوی ترکیباتی است که تماس آنها با جوشهای روباز یا تبخالهایی که ترشحات دارند میتواند باعث ایجاد التهاب پوستی و جوش یا تبخالهای بیشتر در آن ناحیه پوستی شود.

باور نادرست سوم: استفاده از مرطوبکنندهها برای پوستهای خیلی خشک بیفایده است
واقعیت: برخی افراد پوست خیلی خشکی دارند و گمان میکنند استفاده از مرطوبکنندهها فایدهای برای پوست آنها ندارد. گاهی اوقات پیری پوست و آسیبهای پوستی ناشی از تابش نور خورشید باعث تجمع لایههای فراوانی از سلولهای پوستی مرده روی پوست میشوند و همین مساله عملکرد مناسب مرطوبکنندهها را مختل میکند. از اینرو، افرادی که پوست خیلی خشکی دارند و مرطوبکنندهها اثری روی پوست آنها نمیگذارد باید ابتدا لایهبرداری ملایمی انجام بدهند و سپس از کرمهای مرطوبکننده استفاده کنند.

باور نادرست چهارم: رژیم غذایی من تاثیری روی جوشهای بدنم ندارد
واقعیت: برخی مطالعات نشان دادهاند رابطه معناداری بین مصرف شیر یا رژیمهای دارای شاخص گلایسمیک بالا و بروز آکنه وجود دارد. از اینرو، توصیه میشود افرادی که بهصورت مداوم با جوش یا آکنه مواجه هستند یا تجربه آکنههای شدید دارند حتما در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنند و خوراکیهای قندی را با احتیاط بیشتری در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند.

باور نادرست پنجم: کندن خال و زائدات پوستی با کمک نخ اشکالی ندارد
واقعیت: بسیاری افراد برحسب تجربیات پدربزرگ یا مادربزرگ اعتقاد دارند که میتوانند خالها، اسکینتگها یا همان زائدات پوستی همرنگ پوست را با کمک بستن نخ از بین ببرند. این درحالی است که انجام چنین کاری نهتنها میتواند باعث خوریزی شدید در ناحیه مورد نظر و باقی ماندن جای زائده یا ایجاد درد شدید شود، بلکه ممکن است تشخیص زودرس بیماریهای پوستی را به تاخیر بیندازد. بهتر است بدانید برخی خالها یا اسکینتگها نشانه اولیهای از سرطان پوست هستند که تشخیص آنها تنها با مراجعه به پزشک ممکن خواهد بود.

باور نادرست ششم: درمان لکههای تیره پوستی با کمک صابون و روغن چرخ
واقعیت: لکههای تیره پوستی به دلایل مختلفی مانند فشار یا اصطکاک روی پوست، التهاب، تابش نور آفتاب و برخی بیماریها ایجاد میشوند. گروهی از افراد معتقدند لایهبرداری از پوست بهکمک صابون رندهشده و روغن چرخ یا یک نوع چربی صنعتی میتواند درمان مناسبی برای این لکهها باشد. این در حالی است که لایهبرداری تنها اوضاع را وخیمتر میکند. افراد مبتلا به لکههای پوستی باید تحت درمان پزشکی قرار بگیرند تا محصولات روشنکننده متناسب با پوست آنها برایشان تجویز شود. به خاطر داشته باشید استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب، اولین راه برای پیشگیری از ایجاد لکههای پوستی است.

باور نادرست هفتم: هر برآمدگی قرمزی روی صورت، آکنه است
واقعیت: خیلی از افراد گمان میکنند هر برآمدگی قرمز و گاه ملتهبی که روی پوست صورتشان ایجاد میشود، آکنه است. این درحالی است که امکان اشتباه گرفتن روزاسه با آکنه بسیار زیاد است و این دو بیماری مختلف درمانهای متفاوتی دارند. بهطور کلی، 3 تفاوت اصلی بین آکنه و روزاسه وجود دارد که شامل سن فرد هنگام بروز مشکل، محل بروز و علائم آن میشود. آکنه در هر سنی میتواند ایجاد شود اما میان نوجوانان شایعتر است، اما روزاسه معمولا بعد از 30 سالگی نمایان میشود. هرچند هر دوی این مشکلات میتوانند در پوست صورت ایجاد شوند، معمولا روزاسه در بخشهای مرکزی صورت و آکنه نزدیک به محل رویش موها، بازوها و کمر بروز میکند. معمولا آکنه با جوشهای سرسیاه همراه است، اما روزاسه عوارض جانبی مانند جوشهای سرسیاه نخواهد داشت. از اینرو، بهتر است برای تشخیص نوع برآمدگیهای قرمزرنگ روی صورت خود حتما به پزشک مراجعه کنید تا درمانهای مناسب با نوع بیماری برایتان تجویز شود.

باور نادرست هشتم: فقط خالهای گوشتی نامتعارف، نشانه اولیهای از بروز سرطان پوست هستند
واقعیت: درحالی که بسیاری از افراد گمان میکنند فقط خالهای گوشتی نامتعارف میتوانند نشاندهنده وجود سرطان پوست باشند، شواهد نشان میدهند عمدتا ملانوما (خطرناکترین نوع سرطان پوست) میتواند در مراحل اولیه با خالهای سطحی خودش را نشان بدهد. از اینرو، به افراد بالای 40 سال که مدام با خالهای سطحی متعدد و روبهرشد در پوست خود مواجه میشوند، توصیه میشود حتما به پزشک مراجعه کنند و آزمایشهای لازم را برای تشخیص ابتلا یا عدم ابتلا به سرطان پوست انجام دهند.

باور نادرست نهم: کار کردن در محیطهای سرپوشیده نیاز به استفاده از کرم ضدآفتاب را از بین میبرد
واقعیت: متاسفانه برخی افراد گمان میکنند کار کردن در محیطهای سرپوشیده، نیاز آنها به استفاده از کرم ضدآفتاب را از بین میبرد. این درحالی است که پنجرههای محیط کار یا خودرو میتوانند بهسادگی اشعه مضر UVA را از خود عبور دهند و به پوست شما برسانند. بهتر است بدانید قرار گرفتن طولانیمدت و مکرر در معرض اشعه UVA باعث پیری پوست و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست میشود. به این ترتیب، حتی اگر در محیطهای سرپوشیده کار میکنید، استفاده از کرمهای ضدآفتاب که هم در برابر اشعه UVA و هم در برابر اشعه UVB از پوست محافظت میکنند را فراموش نکنید.

باور نادرست دهم: استفاده از قرصهای مکمل برای پوست و مو ضروری است
واقعیت: بسیاری از شرکتهای تولیدکننده مکملهای پوست و مو، مدام این باور را میان افراد جامعه رواج میدهند که آنها برای داشتن پوست و موی سالمتر و زیباتر نیازمند استفاده مداوم از مکملهای غذایی بهجای ایجاد تعادل در رژیم غذاییشان هستند. این درحالی است که محققان آمریکایی ثابت کردهاند افزایش دریافت ویتامینها از طریق مصرف مکملهای روزانه میتواند بهخودیخود عاملی برای ریزش موها، سرطان و مرگ شود. تحقیقات سال 2004 میلادی محققان آمریکایی ثابت کرد دریافت بیش از اندازه ویتامینE، احتمال مرگ را افزایش میدهد و تحقیق آمریکایی دیگری که در سال 2008 میلادی انجام شد، نشان داد افزایش دریافت ویتامینهای خاصی از طریق مکملها میتواند خطر بروز سرطان ریه را در افراد سیگاری تا چند برابر افزایش دهد.

نقل از هفته نامه سلامت شماره 697


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر