دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

آیا در پرسنل پرواز پیری پوست زودتر اتفاق می افتد؟

پوست به عنوان سد محافظتی ،بدن را از عوامل محیطی محافظت میکند.در کنار نقش پوست در جلوگیری از کم آب شدن و عفونت میکروارگانیسمها پوست نقش مهمی در زیبای فرد بازی می کند.

اگر چه پیری ارگانهای بدن از زمان تولد اتفاق می افتد پوست نیز از این قاعده مستثنا نیست.

پیری پوست بواسطه عوامل داخلی و خارجی تشدید میشود.عوامل داخلی طی پروسه فیزیولوژیک منجر به نازکی ،خشکی پوست ،چروکهای ظریف و اتروفی تدریجی درم می شود .در حالیکه عوامل خارجی مثل آلودگی هوا ،سیگار ،تغذیه نامناسب ،تماس با نور خورشید منجر به بروز چروکهای خشن ،کاهش الاستیسیته ،شلی پوست و ظاهر خشن می شود.

مهمترین عامل تماس طولانی مدت به اشعه UV است که فاکتور اولیه عوامل خارجی در بروز پیری پوست است.در بررسی 80 درصد پیری صورت از امواج UV است/در مقابل نازک شدن اپیدرم در پوست پیر شده در اثر عوامل داخلی در افراد در معرض نور خورشید ، اپیدرم ضخیم تر میشود.خارجی ترین لای اپیدرم استراتوم کورنئوم بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرد وبدلیل نقص در سلولهای کورنئوسایت، ضخیمتر میشود. همچنین ایجاد کلاژن تیپ 7در کراتینوسیتها در نواحی تحت اشعه UV کاهش یافته و به همین خاطر ارتباط درم و اپیدرم دچار نقص شده و چروک ظاهر میشود.

اتمسفر زمین ما را در برابر اشعه های نور خورشید، اشعه های مغناطیسی و ستارگان ساتع شده از کیهان محافظت میکند و دانسیته آن با نزدیک شدن به سطح کمتر میشود.منطقی است که هر چه از سطح زمین فاصله بیشتری بگیریم بیشتر در معرض اشعه قرار خواهیم گرفت که منجر به آسیب بیشتر سلولی و در نهایت پیری بیشتر بدن خواهد شد.

بر اساس مطالعه کالج زنان آمریکا زنان باردار در پرواز تحت تاثیر اشعه بیشتری نسبت به سطح دریا قرار میگیرند.یک پرواز high-dose فرد را در برابر 15 % ماگزیمم دوز 24 ساعت قرار خواهد داد.در این مطالعه مشخص نشد چه میزان اشعه منجر به افزایش ریسک ناشی از ذرات تابشی خورشید میشود و بنابر این مسافران بویژه زنان باردار باید هشدارهای وضعیت هوایی را از وب سایت مربوطه چک کنند.

از طرفی پرواز در ارتفاعات بالا منجر به کاهش اکسیژن کابین و فشار شده که باعث افزایش استرس اکسیداتیو در بدن انسان میشود که در مجله nature چاپ شده است. این اثرات در ورزشکاران در ارتفاع متوسط 3000 پا برای 2 هفته اندازه گیری شده است. در این بررسی افزایش قابل اندازه گیری رادیکالهای آزاد مشاهده شده است.

در این بین برخی شغلها به روند پیری پوست سرعت بیشتری می بخشند .از جمله این شغلها خلبانی را میتوان نام برد.بدلیل اینکه خلبانها باید زمان زیادی را روبروی پنجره بزرگ هواپیما بنشینند و مقادیر زیادی اشعه UV به پوست و چشم فرد وارد میشود که علت شماره یک بروز چروک محسوب میشود به ویژه که نزدیکی بیشتر به خورشید منجر به آسیب پوستی بیشتری می گردد.چون ضد آفتاب هم محافظت کننده 100 درصد اشعه خورشید نیست حتی اگر بطور مرتب استفاده شود.البته این خطر در بین مهمانداران بدلیل رفت و آمد در کابین هواپیما کمتر است.. در این مطالعه رانندگان کامیون ،ریاست جمهوری آمریکا ،ورزشکاران محیط باز و سر آشپزها را در لیست سایر مشاغل در ریسک پیری پوست قرار داده است.

بنابر این خلبانان ،مهمانداران که مدتهای طولانی تحت تاثیر اکسیداسیون افزایش یافته هستند باید از میوه جات و سبزیجات بیشتری در رژیم غذایی خود استفاده کنند و از مکملهای حاوی ویتامین A,B,C,E,Z استفاده کنند.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر