دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

پيشرفتهاي جديد در پیوند مو

درمان طاسي قدمت طولاني داشته و زنان و مردان از 5000 سال پيش به دنبال درماني براي ريزش موي خود بوده اند. اولين درمانها از نسلي به نسل گذشته و اكنون در كتابخانه پزشكي شفا دهنده هاي مصر قديم گنجانده شده. امروزه ما در زماني زندگي مي كنيم كه انواع درماهاي دارويي و جراحي ريزش مو وجود داشته و طاسي را بطور كامل مي توان درمان نمود. در چند سال اخير پيشرفتهاي چشمگيري در زمينه كاشت مو بوجود آمده و مقالات متعددي در اين زمينه به چاپ رسيده است.


سه شرط اصلي در يك پيوند موي موفق وجود دارد:
1- ظاهر كاملاً طبيعي به طوري كه توسط بقيه افراد تشخيص داده نشود.
2- حداقل آسيب به گرافتها وارد شود به طوري كه درصد زيادي از آنها بتوانند رشد كنند.
3- عدم ايجاد اسكار در ناحيه گيرنده و دهنده مو.
امروزه روشهاي نوين در كاشت مو مطرح شده است كه از بهترين آنها مي توان به دو روش FUT و FUE اشاره كرد.
در روش F.U.E گرافتهاي كاشته شده توسط يك پانچ 1 ميلي متري از پشت سر برداشته مي شوند و سوراخهاي كوچكي بين موها به جا مي ماند به طوري كه احتياج به بخيه ندارند. و به همين جهت به عنوان پيوند موي بدون بخيه و پانسمان معروف است.
ولي در روش F.U.T يك نوار باريك به پهناي 1 تا 2 سانتيمتر از ناحيه پشت سر برداشته شده و زير ديد استريوميكروسكوپ به واحدهاي فوليكولي تقسيم مي شود. در اين روش محل برداشت نوار بايستي حتماً بخيه زده شود.
در روش F.U.T در صورتي كه فرد مشكل خاصي در ترميم زخم نداشته باشد يك خط ظريف از بخيه به جا مي ماند كه به راحتي توسط موهاي اطراف پوشيده مي شود. در روش اكستركشن ممكن است 1000 اسكار ريز بين موهاي پشت سر ايجاد شود بيشتر افراد داشتن يك خط بخيه ظريف را به هزار اسكار ريز ترجيح مي دهند.
روش برداشت گرافت در روش F.U.E به اين صورت است كه ابتدا با پانچ 1 ميلي متري فوليكولار يونيتها از اپيدرم تا نيمه درم از بافتهاي اطراف جدا مي شوند و با استفاده از فورسپس كششي به گرافت وارد مي شود تا آن را به طور كامل از بقيه مسير جدا كرده و خارج كند.
مشكل اصلي ايجاد شده حين برداشت فوليكولها در روش اكستركشن افزايش قطع شدن فوليكولها و آسيب وارده به آنهاست.
در روش F.U.T تقسيم گرافتها تحت بزرگنمايي استريو ميكروسكوپ انجام مي شود و احتمال قطع عرضي واحدها به 5 درصد كاهش مي يابد بنابراين گرافت بيشتر براي كاشت به دست مي آيد و آسيب هاي وارده به گرافتها در اثر كشش در اين روش وجود ندارد پس درصد رشد آنها افزايش يافته و موها با تراكم بيشتري رشد مي كنند.


بطور كلي افرادي كه كانديد مناسب F.U.E مي باشند شامل:
1- كساني كه پوست سر آنها بسيار سفت باشد به طوري كه با برداشت يك نوار با حداقل پهنا باز هم بخيه با كشش زياد زده شود و اسكار پهني به جا مي ماند اين افراد در صورتي كه تست فاكس آنها مثبت باشد بهتر است از روش F.U.E استفاده كنند.
2- افراد نظامي كه مجبورند هميشه موهايشان را كوتاه نگه دارند.
3- براي ترميم ابرو و يا قسمت كوچكي از سر كه نياز به گرافت زياد ندارد.
4- كساني كه ترميم زخم آنها به خوبي انجام نمي شود و با استفاده از بهترين تكنيكها باز هم اسكار پهني به جا مي ماند.
از فوايد روش F.U.E درد بعد از عمل كمتر، بدون بخيه، اسكار پشت سر نمايان نيست، ترميم اسكار سريع تر است و از مضرات روش F.U.E، درصد بالاي برش عرضي فوليكولها، آسيبهاي ميكروسكوپيك به گرافت و كاهش درصد رشد آنها است و همه افراد كانديد مناسب نمي باشند.
تنها مشكل زيبايي روش F.U.T احتمال ايجاد اسكار ناحيه دونور مي باشد كه با استفاده از تكنيكهاي علمي مي توان اين اسكار را به حداقل رساند از جمله اين تكنيكها روش نيلفروش متد مي باشد در اين متد علي رغم كاشت موي وسيع با رعايت نكات خاص حين برداشت دونور و بخيه زدن و استفاده از ليزر اسكار باقي مانده بسيار ناچيز بوده به طوري كه توسط موهاي اطراف پوشيده مي شود.
در مواردیکه پوست سر فرد جهت برداشت دونور کافی الاستیسیته لازم را نداشته باشند، یا اینکه فرد قبلاً تحت عمل جراحی پیوند مو قرار گرفته و امکان برداشت نوار دیگری با اندازه دلخواه نباشد، و همچنین در افرادیکه برای ایجاد یک خط رویش موی ظریف نیاز به موهای نازکتر نیز داریم، پزشک می تواند با توجه به صلاحدید خود از روش ترکیبی FIT و FUT استفاده کند.
امروزه روشهای نوین FIT یا FUE در حال انجام است که حداقل میزان قطع فولیکول حین برداشت را دارد و بهترین نتایح را از آنها می توان انتظار داشت.
امروزه تحقیقات جدیدی مراکز پیشرفته در دنیا بر روی کاربرد سلولهای بنیادی مو در دست انجام است و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و تحقیقات جدی در این زمینه توسط مرکز تحقیقات بیماریهای پوستی و سالک با همکار پژوهشکده رویان در دست اجراست.

جهت اطلاعات بیشتر :
در اصفهان به آدرس خ شیخ صدوق شمالی-ساختمان بانک تجارت-بن بست تاتار-کلینیک لیزر و پیوند مو نوین و یا شماره تلفنهای6644144-6644145و09125840589و در تهران به آدرس خیابان جردن، تقاطع میرداماد،پلاک 190 دکتر محمد علی نیلفروش زاده و تلفنهای 0 21-88781090 - 88788667 - 88886501 - 88788707- 88885769 -88794001 تماس بگیرید.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

کمال [ 1392-06-03 ]
خوب بود.ممنون از اطلاعات خوبتون.در مورد ر روش بنیادی بیشتر مطالب بزارید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر