دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

ايجاد توانايي ديدن در افراد نابينا با استفاده از كانال هاي يوني

محققان موفق شدند توانايي ديدن را با كمك پروتئين هاي حساس به نور موجود در جلبك ها به موش هاي نابينا باز گردانند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاري آلمان، محققان انستيتو فردريش ميشر بازل سوئيس پروتئين هاي كانالي شكل حساس به نور موجود در جلبك هاي سبز را با كمك روش هاي ژنتيكي به موش ها منتقل كردند اين موش ها نابينا بوده و هيچ گيرنده نوري در شبكيه چشم خود نداشتند به گفته محققان موش ها بعد از اين درمان به محرك هاي نوري واكنش نشان دادند.

اين گزارش مي افزايد: شبكيه مصنوعي ايجاد شده به اين روش هر دو نوع سلول دو قطبي كه در حالت عادي يكي با نور و ديگري هنگام تاريكي فعال مي شوند را تحريك كرد ،محققان اين شبكيه چشم را نسل جديد و بعدي شبكيه هاي مصنوعي چشم مي دانند.

بر اساس اين گزارش، محققان كانال هاي يوني حساس به نور موجود در اين ساختار ژنتيكي را از كلاميدو موناز جلبك هاي سبز گرفتند و آن را با استفاده از يك قطعه dna موسوم به پلاسميد در چشم موش ها كار گذاشته شد و بعد از آن موش هاي نابينا به محرك هاي نوري ساده واكنش نشان دادند و بعد خود را به سوي الگوهايي كه محققان ارائه مي دادند مي چرخاندند.

اين گزارش مي افزايد: فقدان گيرنده هاي نور در شبكيه چشم در انسانها بر اثر ابتلا به بيماري هاي مختلف چشمي بروز مي كند و تا به حال هيچ امكان درماني موثري براي آن وجود نداشته است.

محققان تاكيد كردند: تا نتيجه اين تحقيق بر روي انسان قابل انتقال شود مدت زماني حدود پنج تا ده سال ديگر به طور مي كشد آنها قصد دارند اين كانال هاي يوني را به ژنتيك سلول هاي انساني منتقل كنند و بدين منظور مي خواهند از يك ويروس به عنوان حامل استفاده كنند و در صورتيكه موفق شوند ساده تر و راحتر مي توانند اين شبكيه مصنوعي را به داخل چشم منتقل كنند.

همچنين، علاوه بر اين بايد عينك خاصي ساخته شود كه ورودي نور را به چشم كنترل و تنظيم كند زيرا كانال هاي يوني گرفته شده از جلبك هاي سبز حساست كمتري نسبت به گيرنده هاي معمولي چشم دارند.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر