دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

پیوند مو در بیماران ویژه(VIP patient)

ریزش مو از جمله شایعترین شکایات جهت مراجعه به پزشک می باشد. رایج ترین روش درمانی مورد استفاده برای ریزش مو، روش جراحی پیوند موی اتولوگ است. انتخاب مریض یکی از مهمترین عوامل موفقیت عمل جراحی پیوند مو می باشد. و اما پیوند مو در دسته ای از افراد با ریسک بالاتری همراه است از جمله بیماران مجرد غیر بالغ، مرد، افراد متوقع و خود شیفته. نکته مهم در جراحی پیوند مو ارزیابی مشکل بیمار با میزان نگرانی وی می باشد بطوریکه اگر فرد نگرانی زیادی در مورد یک اختلاف خفیف دارد، این فرد، فرد پرخطری محسوب می گردد. سایر افراد را می توان:
افراد مرموزی که نمی خواهند کسی از عمل جراحی آنها با خبر شود، بیماران VIP که مشهور هستند یا فکر می کنند مشهور هستند، کسانی که جراحی های پلاستیک مکرر انجام داده اند، نام برد.
بیماران خاص یا VIP معمولاً نویسندگان معروف، دیپلمات ها، پزشکان خیلی معروف، افراد خیلی ثروتمند، روسای ارتش، ستاره های سینما، قهرمانان ورزشی، رئیس جمهورها هستند.


خدشه دار شدن غرور و حریم خصوصی بیماران از جمله مخاطراتی است که بیمار VIP را تهدید می کند. مشکل دیگری که در مورد این بیماران وجود دارد تحت کنترل قرار گرفتن دقیق کادر پزشکی می باشد. اکثر پزشکان ماهر در خصوص انجام امور تخصصی روتین خود در بیماران VIP درست عمل نمی کنند و نمی توانند مهارت های همیشگی خود را در عمل جراحی زیبایی نشان دهند. علت این امر چیزی نیست جز اینکه بر خلاف هنرپیشه های حرفه ای که یاد گرفته اند هیاهوی عمومی را نادیده بگیرند، پرسنل کادر پزشکی و خود جراح عادت به کار کردن در مقابل انظار عمومی ندارند. همچنین فشار رسانه های گروهی، نگرانی های کادر پزشکی را در مورد مهارت کلینیکی شان افزایش می دهد.


معمولاً یک گروه ویژه به عنوان مثال گارد امنیتی، افراد مشهور را همراهی می کنند، بنابراین اقدلمات کادر پزشکی توسط این گروه بصورت دائمی و موشکافانه بررسی شده، اغلب مورد سئوال بوده و بصورت طعنه آمیزی مورد انتقاد واقع می شود. جهت حفظ حریم خصوصی بیماران VIP اقداماتی لازم است که در 3 مرحله ورود به بیمارستان، اقدامات داخل بیمارستان و اقدامات حین خروج از بیمارستان قابل بحث است. به عنوان مثال در مورد ورود و خروج به کلینیک پیوند مو باید از دری متفاوت و در ساعت های غیر معمول وارد یا خارج شوند. همچنین گاهی لازم است که بیماران از تغییر چهره استفاده کنند .(بعنوان مثال عینک، کلاه گیس، استفاده از Cover روی سر بیمار)


یک از مهمترین موضوع های غیر کلینیکی در مراقبت از بیماران VIP، دریافت اطلاعات صحیح از آنهاست. این اطلاعات مطابق پرونده افراد معمول و در قالب اسم مستعار باید ارائه شود. به عنوان مثال امکان استعمال مواد مخدر یا الکل، که ممکن است توسط بیمار VIP انکار شود. جداسازی از اجتماع و مراقبت هایی که از بیماران VIP به عمل می آید گاهی باعث رنجش خاطر آنها می گردد.


البته در مورد بیماران VIP توجه به نکاتی ضروری است از جمله:
ناهنجاریهای رفتاری در بیماران VIP توسط کادر پزشکی باید مورد چشم پوشی قرار گیرد. چون این افراد تمایلی به مشاجره و بی احترامی کردن به افراد مشهور ندارند.
کادر پزشکی ممکن است در مورد این بیماران یا بسیار محتاطانه و افراطی، یا به جهت رعایت اتلاف وقت واحیانا کاهش آزار بیمار به صورت تفریطی عمل کنند.
گروهی از بیماران VIP، پزشکان هستند. مشکل بزرگ این است که بر خلاف تصور این بیماران به توصیه و مراقبت بیشتری نیازمند هستند.
در موارد زیر بهتر است که بیمار تحت عمل جراحی پیوند مو قرار نگیرد.
1- بیمار از شما چیزی می خواهد که از عهده بر نمی آید.
2- بیمار از شما چیزی می خواهد که با نظر شما متفاوت است.
3- بیمار از پزشکان قبلی خیلی شاکی است و به کار شما اطمینان بیش از حد دارد.
4- بیمار نسبت به شما و پرسنل رفتار طلبکارانه دارد.
5- بیمار ایده آل گرا بوده و از شما برای نتیجه عمل ضمانت می خواهد.
جراحان پیود مو می توانند با رعایت مسائل استاندارد آکادمیک و به کارگیری تکنولوژی پیشرفته در اعمال جراحی خود از مشکلات بعد از عمل جلوگیری کنند.
در آخر اینکه جراحان پیوند مو باید قبل از عمل، وضعیت روانی و احساسی بیماران خود را ارزیابی کرده و اگر احساس کنند بیمار از نظر روحی روانی، جز گروه پر خطر است (مثلا در مورد بیماران VIP) به قضاوت خود اطمینان کرده، به یاد داشته باشد که قضاوت های صحیح معمولا به دنبال تجربه های بد ایجاد می شود و در مورد درخواست آنها برای عمل جراحی پیوند مو پاسخ منفی بدهند.

جهت اطلاعات بیشتر :
در اصفهان به آدرس خ شیخ صدوق شمالی-ساختمان بانک تجارت-بن بست تاتار-کلینیک لیزر و پیوند مو نوین و یا شماره تلفنهای6644144-6644145و09125840589و در تهران به آدرس خیابان جردن، تقاطع میرداماد،پلاک 190 دکتر محمد علی نیلفروش زاده و تلفنهای 0 21-88781090 - 88788667 - 88886501 - 88788707- 88885769 -88794001 تماس بگیرید.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر