دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

استرس و شوره سر

استرس و خستگي از مهمترين عوامل ايجاد و تشديد شوره سر هستند زيرا موجب كاهش سيستم ايمني بدن و ابتلا به انواع عفونت و اگزماي پوستي ميشوند. همچنين كمبود برخي ريزمغذيها همانند روي در بدن نيز موجب ايجاد شوره سر ميشود.
درماتيت سبوره يك اختلال پاپولواسكوامو در نواحي داراي سبوم مثل پوست سر، صورت و تنه است.
مخمر مالاسزيا باعث افزايش پوسته ريزي اپيدرم، بروز شوره و درماتيت سبوره مي شود.
اين مشكل اغلب با تغيير رطوبت محيط، تغيير فصل، تروما بعنوان مثال خاراندن و استرس تشديد مي شود. شدت درماتيت سبوره از يك شوره خفيف تا بروز قرمزي و پوسته ريزي شديد متفاوت است.
بعضي بيماريها نيز اين اختلال را تشديد مي كند از جمله پاركينسون و ايدز.
شيوع آن 5-3% بوده و توزيع جهاني دارد. شوره سر كه خفيف ترين شكل آن است در 20-15% افراد جامعه ديده مي شود. معمولا در هر نژادي ديده مي شود ولي در مردان كمي بيشتر از زنان شايع است.
بروز آن معمولا در حوالي بلوغ بیشتر ديده مي شود ولي تا سن 40 سالگي با شدت كمتری ادامه دارد. حتي در نوزادان هم نوعي از آن به نام كلا و گهواره ديده مي شود. شوره سر اگر قبل از سن بلوغ اتفاق افتد معمولاً به شورههاي خشك سر معروف هستند كه بيشتر به علت فعاليت بيش از حد لايه خارجي پوست اتفاق ميافتد و حالت بيماري ندارد اما شورههايي كه پس از سن بلوغ ايجاد ميشود در صورتي كه همراه با خارش و قرمزي ناحيه و شورههاي زرد و چسبندهاي باشند ناشي اگزوماي سبورهاي است اما اگر شورههاي سر به صورت پوستههاي براق ، شفاف و سفيدرنگي باشند به نام درماتيت پسوريازيس معروف است .

شوره سر به اندازه اي شايع است كه برخي متخصصين وجود آن را طبيعي تلقي مي كنند. هر كس به گونه اي از شوره سر رنج مي برد، شروع نگراني در مورد شوره سر به درجه حساسيت فرد بستگي دارد. اين نگراني اغلب هنگامي است كه شوره قابل توجه بوده، پوست سر خارش شديدي داشته باشد.
لايه خارجي پوست سر مانند ساير نقاط ديگر بدن دائماً در حال تجديد و جايگزيني است و سلولهاي جديد ساختهشده به سطح پوست حركت كرده و سپس تك تك ميريزنند كه اين دوره حدود 30 روز به طول ميانجامد و در صورت افزايش سرعت چرخه ايجاد سلو ها پوستهريزي آن ، شوره سر ايجاد ميشود كه شامل سلولهاي به هم چسبيده و پوستههاي بزرگ است . در شرايط معمولي، چون سلولها بتدريج و جدا جدا مي ريزند جلت توجه نمي كند اما وقتي تعداد سلولهاي از بين رفته زياد شده و با هم به سطح پوست بريزند تشكيل پوسته وسيعي داده و آشكار مي گردند.

اينكه چرا سلولها به جاي اينكه جدا از هم و به طور انفرادي از بين بروند با هم مي ريزند معلوم نيست. اگر پوست سر خيلي خشك باشد، آنچه كه شوره به نظر مي رسد ممكن است واقعا پوست خشك باشد كه مثل پوسته و برفك مي ريزد.
درماتيت سبورئيك که شکل شدید شوره تلقی می شود با قرمزي، خارش و التهاب پوست و پوسته ريزي همراه است و در مناطقي مانند ابرو، كناره هاي بيني، دور گوش ها، يا در سينه و پوست سر پديد مي آيد. اغلب براي كنترل درماتيت سبورئيك مراقبت پزشك لازم است.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر