دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

آلومینیوم در ضد عرقها: فراتر از پوست

نمک آلومینیوم «آلومینیوم کلرهیدرات» ماده فعال ضد عرق هاست. مکانیسم اثر بخشی این ضد عرق ها بلوک فیزیکی ترشح عرق یا مهار شیمیایی غدد عرق و یا هر دو آنهاست. غالبا پوست سد دفاعی موثری در جلوگیری از جذب آلومینیوم است اگر چه در این مورد مقالات چاپ شده بسیار کمی وجود دارد.
وسیله اندازه گیری جذب (AL) از سطح پوست دستگاه رادیوتریسر Radiotracer AL است که نشان می دهد جذب موضعی آلومینیوم کلرهیدرات نشان دار شده باعث ترشح AL در ادرار می شود.

اگر چه فقط %012/0 AL مصرف شده جذب شده است ولی دکتر Exley نشان داده که جذب پوستی AL در مقایسه با سایر موارد جذب AL بسیار ناچیز است. تطبیق این نتیجه گیری با Case report یک بیمار چاپ شده در مجله Green مشکل است. در مجله Green نشان داده که سطح پلاسمایی AL در خانمی که به مدت 4 سال ضد عرق حاوی AL مصرف کرده است، حدودM 4 بوده است که با سطح نرمال پلاسمایی (M 3/0-1/0) متفاوت بوده است.
در این گزارش سطح بالای پلاسمایی باعث شک شده است ولی بسیاری از سوالات پاسخ داده نشده است. به عنوان مثال جذب پوستی AL آیا صرفا به دلیل مصرف ضد عرق حاوی AL بوده است و آیا در تمام افراد نرمال سطح پلاسمایی >4/0 می باشد. واضح است این سطح بالای پلاسمایی در این بیمار غیر معمول است و ممکن است به دلیل بالای پوستی یا احتباس AL جذب شده در پلاسماباشد.

شواهدی مبنی بر جذب بالای پوستی وجود ندارد. بیمار مقدار زیادی از ضد عرق را استفاده نکرده است. ضد عرق فقط در ناحیه زیر بغل به کار رفته و در ناحیه پوستی دچار التهاب یا زخم مصرف نشده است. قبل از این 4 سال که بیمار ضد عرق استفاده کرده هیچ محصول مشابه دیگری طی 39 سال زندگیش مصرف نکرده بوده.
این مطالعه نشان داده که پوست بیمار از یک طرف نسبت به AL حساس بوده و با مصرف روزانه ترکیبات حاوی AL غیر حساس نشده است.
پوست هر فرد ساختار متفاوتی دارد و این ساختار با افزایش سن نیز تغییر می کنند و هر ترکیبی که خاصیت لیپوفیلیک (چربی دوست) بیشتری داشته باشد می تواند باعث تسهیل جذب AL مثل یک مغناطیس شود.

سطح بالای پلاسمایی AL در بیمار ذکر شده به دلیل وزن مولکولی بالای آن است که نتوانسته به ذرات ریز تبدیل شود و توسط کلیه دفع شود، بنابراین با سرعت آهسته تری در بافت تعویض می شود.
و این مسئله در مدت زمان تماس با ضد عرق ها افزایش پیدا کند، بتدریج AL پلاسما افزایش پیدا کرده و غلظت پلاسمایی آن بدلیل اتصال مولکولهای با وزن بالا محدود می شود. مشاهدات نیز نشان داده است که ترشح AL نشاندار 4 ماه قبل از نرمال شدن غلظت پلاسمایی AL، به وضعیت نرمال برگشت می کند و این بدلیل همان خرد شدن مولکول AL است.

استفاده معمول از یک ضد عرق می تواند باعث افزایش سطح AL حتی بیشتر از بیمارانی که هیدروکسید آلومینیوم برای درمان dyspepsia (اختلالات گوارشی)، یا بیماران که تحت همودیالیز نگهدارنده هستند یا بیمارانی که در محیط کار در عرض AL هستند ایجاد کند. علائم درد استخوان و ضعف با افزایش سطح AL پلاسما در ارتباط است ولی جالب است که بیمار هیچ نشانه ای از علائم نورولوژیک ناشی از سطح AL پیدا نکرد.(از جمله آنسفالوپاتی یا اختلالات شناختی)علت درد استخوان می تواند آزاد سازی AL استخوان به پلاسما باشد و علت ضعف، تجمع AL در عضلات است. ممکن است بیمار با سطح AL مستعد اختلالات نورولوژیک شود.

وقتی دکتر exely اولین بار اثرات و عوارض ضد عرق های حاوی AL را بررسی می کرد بیشتر از تنفس آثروسل های ضد عرق نگران بود ولی امروزه می دانیم که جذب پوستی AL نه تنها ممکن است بلکه بسیار مهم می باشد.
بنابراین باید از در معرض قرار گیری در برابر AL مراقب بود به عنوان مثال چه تعدادی از ما در تماس با AL ناشی از کشیدن تنباکو و یا سایر آلاینده های محیطی هوا مثل 2.5s PM هستیم؟

از طرفی AL می تواند باعث بروز اختلالات التهابی مثل بیماری Crohn و یا سایر بیماریهای التهابی شود. و حتی می تواند محیط نوعی از باکتری به نام Al- siderphore complex فراهم کند. بنابراین مراقبت از تماس پوستی با AL بسیار حیاتی است که شانس بروز بیماریهای مزمنی مثل آلزایمر را در آینده کم کنیم.
با توجه به اینکه مطالعات کافی در این زمینه انجام نگرفته منطقی است که در استفاده مداوم از این ترکیبات احتیاط کنیم و یا از جایگزین های گیاهی استفاده کنیم.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر